Share

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران از رؤسای قوه مقننه و قضائیه درخواست کرده‌اند که فهرست نمایندگان مجلس هشتم که از محمدرضا رحیمی پول دریافت کرده‌اند٬ منتشر شود.

Mohammad-Reza-Rahimi-2

رحیمی گفته بود دولت در انتخابات مجلس هشتم از نامزدهای اصولگرا پشتیبانی می‌کرد و پول‌هایی نیز به دست نمایندگان رسید

خبرگزاری ایلنا گزارش داده که تاکنون ۲۲ نماینده مجلس با ارسال نامه‌ به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، درخواست کرده‌اند که لیست ۱۷۰ نماینده مجلس هشتم که مبالغ مختلفی از رحیمی دریافت کرده‌اند، برای تنویر افکار عمومی منتشر شود.

همچنین گزارش شده که به جز ۲۲ نماینده‌ای که به رئیس مجلس نامه‌نگاری کرده‌اند٬ ۲۱ نماینده مجلس نیز با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله آملی لاریجانی رییس قوه قضائیه همین درخواست را داشته‌اند. نام کمال‌الدین پیرمؤذن نماینده اردبیل که هفته گذشته نیز تلاش کرده بود نام این نمایندگان افشا شود در هر دو نامه دیده می‌شود.

هفته گذشته نیز، در پی انتشار نامه جنجال‌برانگیز محمدرضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد در دوران ریاست‌ جمهوری و برملا کردن کمک یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی به ۱۷۰ نفر از نامزدهای مجلس هشتم، ۳۰ نماینده مجلس خواهان افشای نام این افراد شدند اما پس از گذشت دقایقی این درخواست خود را پس گرفتند.

بیشتر بخوانید: انصراف از درخواست افشای نام نامزدهای مجلس هشتم که از رحیمی پول گرفته بودند

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) صبح روز چهارشنبه ۸ بهمن‌ماه به‌نقل از کمال‌الدین پیرمؤذن، نماینده اردبیل در مجلس ایران از درخواست ۳۰ نماینده مجلس خبر داده بود.

پیرمؤذن گفته بود که این درخواست توسط ۳۰ نماینده امضا شده و خطاب به علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران است. آن‌ها نیز اعلام کرده‌ بودند اعلام اسامی ۱۷۰ نماینده‌ای که بر اساس ادعای محمدرضا رحیمی بابت انتخابات از او پول گرفته‌اند، «برای تنویر افکار عمومی» است.

پیرمؤذن، جواد هروی، عبدالکریم حسین‌زاده و عبدالوحید فیاضی، سه نماینده‌ای بودند که برای این درخواست امضا جمع‌آوری می‌کردند اما دقایقی پس از طرح این درخواست وب‌سایت فرارو به‌نقل از پیرمؤذن نوشت بنا به توصیه برخی نمایندگان عضو هیأت رئیسه مجلس، ادامه جمع‌آوری امضا متوقف و طرح این سئوال به‌طور کامل از دستور کار خارج شد.

به‌گفته او، برخی اعضای هیأت رئیسه مجلس گفته‌اند چون این پول صرفاً به نامزدهای مجلس هشتم داده شده است، بهتر است مجلس نهم پیگیر این موضوع نباشد.

پیرموذن گفته بود: «استنباط ما این بود که آقای رحیمی مدعی شده است که این پول را به نامزدهای مجلس نهم داده است به همین دلیل خواستار معرفی اسامی این نمایندگان شده بودیم.»

او درباره این‌که چه ارتباطی دارد این پول در چه دوره‌ای پرداخت شده، توضیحی نداد و تنها به این بسنده کرد که «توصیه هیأت رئیسه این بود و اکثر نمایندگان هم خواستار آن بودند از پیگیری این موضوع منصرف شویم.»

محمدرضا رحیمی در نامه خود خطاب به محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری پیشین، از تصمیم «چهره‌های اصولگرا» در انتخابات مجلس هشتم مبنی بر «کمک‌های مالی غیردولتی» به نامزدهای اصولگرا پرده برداشت. رحیمی از دریافت کمک یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی از فردی به نام جابر ابدالی برای انتخابات مجلس هشتم خبر داد و پشتیبانی از نامزدهای اصولگرا را امری دانست که زیر نظر دولت انجام شد و پول‌ها نیز به دست نمایندگان رسید.

بیشتر بخوانید: رحیمی به احمدی‌نژاد: بازی را در صحنه رفاقت باختم

در جریان اختلاس پنج میلیارد ریالی از بیمه ایران و استانداری تهران، جابر ابدالی ‫را از افراد رحیمی خوانده بودند که در این پرونده متهم است و گفته می‌شد ‫که چک‌های این باند اختلاس به دست جابر ابدالی امضا می‌شد.

رحیمی در نامه خود گفته بود جابر ابدالی از سوی برخی نمایندگان مجلس و مقامات قضایی و اجرایی به او معرفی شده بود و حراست دیوان محاسبات «سالم بودن» او را تأیید کرده بود.

محمدرضا رحیمی همچنین گفته بود که کلیه اسناد و کپی چک‌های صادره که به ۱۷۰ نفر از نامزدهای مجلس هشتم پرداخت شده، در پرونده ثبت و ضبط است و مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به‌طور کامل به حساب نامزدها ریخته شده است.

بیشتر بخوانید: محمدرضا رحیمی به ۵ سال زندان محکوم شد

Share