Share

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید حساسیت جمهوری اسلامی نسبت به «فتنه‌گران» بسیار بالاست و اظهارات نایب رئیس مجلس آلمان در سفر به ایران «مداخله‌گرانه» و «غیرمسئولانه» بوده است.

Roth Aref

نکته اصلی مورد انتقاد، ملاقات کلودیا روت با محمدرضا عارف بوده است

سفر هیئت پارلمانی آلمان به ایران و بررسی صحبت‌های کلودیا روت، نایب رئیس مجلس آلمان، از موضوعات نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در روز یکشنبه ۱۲ بهمن بود.  خبرگزاری «تسنیم» می‌نویسد در این جلسه مسئولانی از وزارت خارجه، اطلاعات، اداره کل تشریفات مجلس و شیخ‌الاسلام، مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس، حضور داشته‌اند.

نکته اصلی مورد انتقاد، ملاقات کلودیا روت با محمدرضا عارف بوده است. تسنیم به نقل از نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون یاد شده نوشت: «در ملاقات‌های پارلمانی مشکلی پیش نیامد اما در دیدارهایی که طبق درخواست وزارت خارجه با آقای عارف صورت گرفت، مسائل حاشیه‌ای پیش آمد و اظهاراتی مطرح شد که خارج از عرف و ضوابط دیپلماتیک بود.»

کلودیا روت در دیدار با محمدرضا عارف گفته بود: «پیامدهای انتخابات ۸۸ در جامعه ایران هنوز ادامه دارد و به عقیده من حصر خانگی باید برداشته شود و اگر این اتفاق بیفتد، مردم رضایت بیشتری خواهند داشت.»

سیدحسین نقوی حسینی گفته است: «پس از بررسی‌های صورت گرفته و توضیحات وزارت‌ خارجه و اطلاعات و مسئولان تشریفات مجلس، بنا شد که اولا غربی‌ها بدانند و به آنها تفهیم شود که آستانه حساسیت جمهوری اسلامی نسبت به فتنه‌گران بالاست و در این زمینه اجازه دخالت به هیچ احدی نخواهد داد.»

نقوی افزوده که از این پس، هیئت‌های پارلمانی باید ملاقات‌های خود را با مسئولیت مجلس انجام دهند. او خواستار این شده که وزارت اطلاعات و امور خارجه مانند سابق، شخصیت اعضای هیئت‌ها را به طور کامل، همراه با سوابق سیاسی و دیدگاه‌های آنها نسبت به نظام جمهوری اسلامی در اختیار مجلس بگذارند. نقوی حسینی خواسته که سفیر آلمان در تهران نیز  احضار شود و مورد اعتراض شدید قرار گیرد.

کلودیا روت در بازگشت از ایران، در گفت‌وگوی اختصاصی با «زمانه» تاکید کرد که در پیگیری موضوع رفع حصر، پاسخ گرفت که آنها چه کارهایی کردند: «و البته پاسخ دیگر آنها این بود که دادگاه باید تشخیص دهد که چه کسی حق و یا ناحق است.» خانم روت به «زمانه» گفت مایل بود با کروبی و موسوی دیدار کند اما «به من گفته شد که این امکان وجود ندارد. هم‌‌چنین می‌خواستم خاتمی را ببینم که امکان آن هم وجود نداشت.»

سخنان کلودیا روت و دیدارهای او، پیش‌تر نیز از سوی دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس «سخیف و دخالت‌جویانه» توصیف شده بود. محمدحسن آصفری گفته بود که از دیدار نایب رئیس مجلس آلمان با تعدادی از «عناصر فتنه» در رستوران هنرمندان جلوگیری کردیم.

منصور حقیقت‌پور، نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس​ هم با محکوم کردن «اظهارات مداخله‌جویانه» کلودیا روت گفته بود که وزارت خارجه و سایر دستگاه‌های مسئول در انجام وظایف خود کوتاهی کرده‌اند.

قراربود کلودیا روت در سفر ۵ روزه خود به تهران، علاوه بر نمایندگان اقلیت‌های مذهبی، با برخی هنرمندان و کنشگران جامعه مدنی ایران نیز دیدار و گفت‌وگو کند. ملاقات او با نرگس محمدی به دلیل بازداشت چند ساعته خانم محمدی میسر نشد. پیش از کمیسیون امنیت ملی مجلس، رسانه‌های اصولگرا نیز از دیدارها و موضع‌گیری‌های خانم روت انتقاد کرده بودند.

Share