Share

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران از وجود یک میلیون و ۴۳۰ هزار نفر تبعه خارجی «مجاز» در کشور خبر داده و گفته که همین تعداد نیز اتباع «غیرمجاز» در کشور زندگی می‌کنند.

zolfaghari

حسین ذوالفقاری گفته: «نوع برخورد با اتباع غیرمجاز خارجی در جمهوری اسلامی ایران در هیچ کجای دنیا دیده نمی‌شود چرا که ما موظفیم پس از بازداشت اتباع غیرمجاز ظرف ۴۸ ساعت آنان را از کشور اخراج کنیم اما در سایر کشور‌ها با اتباع غیرمجاز برخوردهای قانونی و قضایی می‌شود.»

او این موضوع را در ارتباط با بازداشت تعدادی از اتباع ایرانی در ترکمنستان مطرح کرده است.

در روزهای اخیر اخبار ضد و نقیضی مبنی بر کشته شدن یک ماهیگیر و زندانی شدن چند ماهیگیر ایرانی دیگر توسط ترکمنستان منتشر شد.

چهار نفر از صیادان ایرانی که گفته می‌شود به علت توفان، راه خود را در دریا گم کرده‌اند، از سوی مرزداران ترکمنستانی بازداشت شده‌اند اما با وجود رایزنی‌های انجام شده آنان همچنان در زندان این کشور هستند.

ذوالفقاری درباره وضعیت این اتباع ایرانی در ترکمنستان گفته است: «مقامات ترکمنستانی این اتباع ایرانی را در اختیار حوزه قضایی این کشور قرار دادند و احتمالا آنان باید به علت ورود غیرمجاز به ترکمنستان محکومیت خود را در این کشور سپری کنند.»

دو روز قبل، با وجود ابهاماتی که در مورد صحت این خبر وجود داشت، پدران چهارماهیگیر ترکمن، از صدور چهارسال حبس برای فرزندا‌نشان در زندان‌های ترکمنستان خبر دادند، هرچند سفیر ایران در ترکمنستان از این ماجرا اظهار بی‌اطلاعی کرد.

سفیر ایران در ترکمنستان، سیدمحمدموسی هاشمی‌گلپایگانی، گفته بود که در مورد دستگیری چند ماهیگیر ایرانی توسط پلیس ترکمنستان در دریای خزر اطلاعی ندارد و این خبر مربوط به سال گذشته بوده که به اشتباه منتشر شده است.

این در حالی است که این خبر، پیش‌ازظهر شنبه، روی خروجی خبرگزاری جمهوری اسلامی قرار گرفته بود و ایرنا نوشته بود که علاوه بر دستگیری چهار نفر، یک نفر کشته شده و یک قایق هم واژگون شده است.

هم زمان، معاون سیاسی استانداری گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «شرق» خبر دستگیری چهار ماهیگیر را تایید و حتی اعلام کرد که موضوع را به اطلاع معاون کنسولی وزارت‌خارجه رسانده است. علاوه بر معاون استانداری گلستان، فرمانده مرزبانی گلستان هم ورود ناخواسته چند ماهیگیر ایرانی به محدوده آب‎های ترکمنستان و دستگیری آن‌ها توسط نیروهای دریابانی این کشور را تایید کرده است.

در همین زمینه، یک مقام مسؤول در گلستان که خواست نامش ذکر نشود گفت: «افزون بر ۲۰۰ نفر از اتباع ایران که اغلب آن‌ها اهالی این استان هستند، در زندان‌های ترکمنستان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.»

او روز یکشنبه در گفت‎وگو با خبرگزاری ایرنا گفته که خبر‌ها حاکی از این است که برخی مأموران مرزی و امنیتی ترکمنستان رفتار خوبی با اتباع ایران به ویژه زندانیان ندارند.

بنا بر این گزارش، اخباری از شکنجه و بدرفتاری برخی ماموران ترکمنستان در گمرک مرزی اینچه برون، منتشر شده است.

ایران حدود ۱۰۰۰ کیلومتر مرز آبی و خاکی با ترکمنستان دارد که بخشی از آن در استان شمالی گلستان واقع است.

Share