Share

جنگنده‌های اردنی حملات انتقامجویانه سنگینی را علیه مواضع داعش انجام دادند. بمباران انبارهای تسلیحاتی و قرارگاه‌ آموزشی شبه‌نظامیان با پشتیبانی جت‌های آمریکایی صورت گرفته‌اند.

Jordan Air force

ارتش اردن در عملیاتی تلافی‌جویانه، مواضع داعش در سوریه را هدف قرار داد. شهر رقه کانون شبه‌نظامیان دولت اسلامی مرکز عملیات بود. رویترز می‌نویسد این حملات با پشتیبانی امنیتی و اطلاعاتی جت‌های آمریکایی صورت گرفته‌اند.

ارتش اردن اعلام کرده که حملات تا نابودی داعش ادامه می‌یابند. ناصر الجوده، وزیر خارجه اردن به «سی‌ان‌‌ان» گفته که این نخستین مرحله انتقام است و دامنه حملات گسترده‌تر می‌شوند. او تأکید کرده که دایره عملیات از سوریه فراتر رفته و مواضع داعش در عراق را نیز در بر خواهد گرفت.

جنگنده‌های اردنی در مسیر بازگشت از فراز زادگاه معاذ الکساسبه عبور کرده‌اند. عبدالله دوم در دیدار با پدر معاذ و خانواده او اطمینان داد که انتقام خون فرزندش را می‌گیرد.

صفی الکساسبه پدر معاذ که به قبیله پرنفوذ «برارشه» تعلق دارد، از کشورهای عربی و ائتلاف ضد داعش خواسته که نیروهای «دولت اسلامی» را قلع و قمع کنند.

Bombs are pictured on a Royal Jordanian Air Force plane at an air base before it's launch to strike the Islamic state in the Syrian city of Raqqa

تلویزیون اردن سربازان ارتش این کشور را نشان داده که آیاتی از قرآن و نام معاذ الکساسبه را به عنوان شهید، روی بمب‌ها می‌نویسند.

بنیامین نتانیاهو در تماس تلفنی با ملک عبدالله به او تسلیت گفته و برای مقابله مشترک با «بربریت و توحش» اعلام آمادگی کرده است. این در حالی است که اردن سه ماه قبل در واکنش به رفتار اسرائیل در اعتراضات کوه معبد، سفیر خود در تل آویو را فراخوانده است.

مقامات لیبیایی در این میان زنگ خطر گسترش نفوذ داعش در این کشور را به صدا در آورده‌اند. عارف علی نائد، سفیر لیبی در امارات متحده عربی گفته است که شبه‌نظامیان داعش در دست‌کم ۷ شهر کشورش فعال هستند. یکی از آخرین اقدامات جهادگرایان در لیبی، حمله به هتل کورینتیا در طرابلس و گروگان‌گیری و کشتن ۹ نفر بود.

بیشتر بخوانید: حمله به یک هتل در طرابلس چندین کشته به جای گذاشت

عارف علی نائد از فقدان استراتژی جهانی علیه داعش شکایت کرده و گفته است: «مقابله با داعش در عراق بدون مبارزه با همدستان آنها در لیبی امکان‌پذیر نخواهد بود.»

بسیاری از پیکارجویان داعش از طریق یمن، الجزایر و چاد وارد لیبی می‌شوند. نائد هشدار داده که اهمیت رویارویی با داعش در لیبی از آن روست که این کشور دروازه ورود افراطیون به اروپاست.

Share