Share

یک روز پس از ابراز تفاهم خامنه‌ای با «توافق خوب»، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد مذاکرات هسته‌ای به اراده سیاسی رهبران ایران بستگی دارد و دیگر موضوعی فنی نیست.

khamenehee va obama

باراک اوباما دوشنبه ۲۰ بهمن (۹ فوریه) خواهان تصمیم‌گیری شفاف ایران در روند مذاکرات اتمی شد و گفت نتیجه‌بخش بودن ادامه مذاکرات با ایران در چارچوب اصولی پیشنهادهای قدرت‌های جهانی میسر است.

رئیس جمهور آمریکا افزود گفت‌وگوها با ایران به مرحله‌ای رسیده که این کشور باید انصراف از تولید سلاح اتمی را اعلام کند: «چنانچه ایران تضمین کند که سلاح اتمی تولید نمی‌کند، آمریکا و دیگر کشورهای غربی هم قبول می‌کنند که ایران فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود را انجام دهد.»

اوباما این نظرات را پس از دیدار با صدراعظم آلمان در واشنگتن و در کنفرانس خبری مشترک با آنگلا مرکل عنوان کرد.

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که افزایش تحریم‌ها علیه ایران را در مرحله کنونی مذاکرات منطقی نمی‌داند: «تشدید تحریم‌ها می‌توانند روند مذاکرات کنونی را دشوار کنند.» او پیش‌تر در واکنش به تلاش گروهی از سناتورهای آمریکایی تاکید کرده بود که در صورت تهیه لایحه‌ای برای تشدید تحریم‌های ایران، این تصمیم را وتو می‌کند.

اوباما از مرزبندی دیدگاه‌هایش با بنیامین‌ نتانیاهو در مورد برنامه اتمی ایران نیز یاد کرد و افزایش تحریم‌ها در مرحله کنونی گفت‌وگوها را غیرمنطقی خواند. نتانیاهو در نشست کابینه اسرائیل در ۸ فوریه گفته بود: «قدرت‌های جهانی و ایران به سمت توافقی می‌روند که به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را می‌دهد.»

سخنان رئیس جمهور آمریکا یک روز پس از اظهارات رهبر ایران در باره توافق خوب و بد بیان شده‌اند. خامنه‌ای روز یکشنبه ۱۹ بهمن گفت: «بنده با توافقی که بتواند انجام شود موافقم، البته با توافق بد موافق نیستم.»

خامنه‌ای خواستار آن شده بود که «اگر توافق می‌کنند، جزییات و کلیات را در یک جلسه واحد تمام کرده و امضاء کنند.»

هم‌زمان با حرف‌های خامنه‌ای در تهران، وزیر خارجه ایران دیداری نامنتظر با همتای آمریکایی خود در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ داشت. جزییات این ملاقات یک ساعت و نیمه منتشر نشد، اما وزیر خارجه ایران تاکید کرد که برداشته شدن یکباره تحریم‌ها امری ضروری است.

جان کری، وزیر خارجه ‌امریکا نیز در گفت‌وگو با شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت: «مذاکرات با ایران تمدید نخواهد شد مگر این‌که چارچوب کلی این مذاکرات مشخص شود.»

مهلت تعیین شده برای توافق سیاسی در نخستین مرحله از توافق جامع، در ماه مارس پایان می‌یابد. آخرین زمان دستیابی به توافق جامع ۳۱ ژوئن ۲۰۱۵ اعلام شده است.

از نگاه ناظران، موضع‌گیری‌های صریح و نامنتظر طرفین ظرف ۲۴ ساعت، پیام‌ها و نشانه‌هایی از ورود مذاکرات اتمی به یک مسیر جدید تلقی شده‌اند.

Share