Share

وزارت خارجه ایران در واکنش به سخنان باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده گفته این آمریکاست که باید در مذاکرات هسته‌ای تصمیم خود را بگیرد.

مرضیه افخم: ناکارآمدی سیاست اعمال فشار به ایران در همه زمینه‌ها نمایان است و به همین دلیل آمریکا به پای میز مذاکرات آمد.

مرضیه افخم: ناکارآمدی سیاست اعمال فشار به ایران در همه زمینه‌ها نمایان است و به همین دلیل آمریکا به پای میز مذاکرات آمد.

اوباما چند روز پیش گفته بود مذاکرات هسته‌ای به اراده سیاسی رهبران ایران بستگی دارد و دیگر موضوعی فنی نیست.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران در این‌باره گفته است: «ایران به تعهدات خویش بر مبنای توافق ژنو پایبند بوده که این امر از یک سو نشان‌دهنده جدیت ایران در تصمیمی که اتخاذ کرده است و از سوی دیگر وجود اراده محکم سیاسی در مقامات ایرانی برای دستیابی به یک توافق خوب است.»

وی افزوده: «اکنون این طرف آمریکایی است که باید سیاست زیاده‌خواهی را کنار گذارده و با فائق آمدن بر مسائل داخلی خود، تصمیم نهایی را گرفته و زمینه را برای شکل‌گیری توافق جامع فراهم کند.»

افخم در پاسخ به اظهارات اوباما که گفته بود تحریم‌ها باعث شده ایران سر میز مذاکرات بنشیند، گفت این سخنان رئیس‌جمهور آمریکا با هدف «جلب توجه افکار عمومی داخلی آمریکا و مقابله با رقبای سیاسی» بیان شده است.

بیشتر بخوانید:  اوباما: ایران باید تصمیم‌ بگیرد

به گفته افخم «امروز ناکارآمدی سیاست اعمال فشار به جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها از جمله میزان پیشرفت چشمگیر برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای نمایان بوده و از نظر ما دقیقاً به همین دلیل است که آمریکا به پای میز مذاکرات آمده است.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز گذشته، سه‌شنبه ۲۱ بهمن، در دیدار با اجیت کومار دوال، مشاور عالی امنیت ملی هندوستان با تأکید بر این‌که ایران در زمینه هسته‌ای، مذاکرات را با جدیت دنبال می‌کند، گفت: «ایران گام‌های لازم را برداشته است و اکنون نوبت طرف مقابل است که فرصت را مغتنم بشمارد.»

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران نیز روز گذشته در سخنرانی‌اش در «کنگره پیروزی انقلاب» خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفته بود: «اگر فکر می‌کنید مشکلات داخلی‌تان با این حرف‌ها حل می‌شود، هیچ، اما اگر باور دارید بدانید که این باور غلط است.»

لاریجانی همچنین مذاکرات هسته‌ای را با «میدان تره‌بار» مقایسه کرد و گفت: «میدان مذاکرات، میدان گفت‌وگوست نه میدان رفتارهای تاجرمآبانه.»

مهلت تعیین شده برای توافق سیاسی در نخستین مرحله از توافق جامع، در ماه مارس پایان می‌یابد. آخرین زمان دستیابی به توافق جامع ۳۱ ژوئن ۲۰۱۵ اعلام شده است. جان کری، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده که مذاکرات با ایران تمدید نمی‌شود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پیش از این اعلام کرده بود که با یک «توافق بد» مخالف است. او همچنین خواهان آن شده بود که «اگر توافق می‌کنند، جزییات و کلیات را در یک جلسه واحد تمام کرده و امضاء کنند.»

دو روز پس از این سخنان، اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت ایران در واکنش به سخنان رهبر جمهوری اسلامی گفت «به هیچ وجه به دنبال توافق بد نیستیم.»

Share