Share

در پی فشارهای اخیر به وزارت ارشاد در پیوند با تک‌خوانی زنان، وزارت ارشاد در جشنواره موسیقی فجر اجرای یک گروه را که دو خواننده مرد و دو خواننده زن داشت تغییر داد و یکی از خوانندگان زن را کنار گذاشت.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد: در دولت قبل هم‌خوانی‌هایی دیده شده که نسبت صدای خواننده‌ زن به خواننده مرد، ۸۰ به ۲۰ بود.

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد: در دولت قبل هم‌خوانی‌هایی دیده شده که نسبت صدای خواننده‌ زن به خواننده مرد، ۸۰ به ۲۰ بود.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گروه موسیقی «خنیا» که قرار بود، ۲۴ بهمن‌ماه در شب نخست جشنواره‌ موسیقی فجر روی صحنه برود، کنسرتش را بدون هم‌خوانی پری ملکی، یکی از خوانندگان گروه برگزار کرد.

پیروز ارجمند، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این‌باره گفت: «گروه موسیقی “خنیا” دو هم‌خوان زن و دو هم‌خوان مرد دارد و شکل فعالیت‌شان نیز هیچ مشکلی ندارد، اما با مشورتی که در شب اجرا داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که اجرا این‌گونه روی صحنه برود.»

او افزود که این موضوع «با توافق گروه» انجام شده است.

در هفته‌های اخیر برخی مراجع دینی شیعه، گروه‌های فشار و سایت‌های اصولگرایانِ مخالف دولت در پیوند با تک‌خوانی زنان فشارهایی را به وزارت ارشاد وارد کردند. با این‌که وزیر ارشاد و مسئولان این وزارتخانه بارها این موضوع را تکذیب کرده و حتی رسانه‌هایی که در این‌باره مطالبی منتشر کردند را به برخورد قانونی تهدید کرده بودند، اما به‌نظر می‌رسد همچون فشارهای دیگری که در زمینه‌هایی نمایش فیلم‌ها و انتشار کتاب‌ها به وزارت ارشاد وارد شد، این وزارتخانه شیوه عقب‌نشینی را پیشه کرده است.

بیشتر بخوانید: وزیر ارشاد درباره تک‌خوانی زنان: رسانه‌ها خبرهای دروغ منتشر می‌کنند

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد با بیان این‌که ارتباطش را با مراجع دینی حفظ کرده و موضوع تک‌خوانی زنان دغدغه او نیز هست، درباره انتشار آلبوم «تو را ای کهن بوم دوستت دارم» با هم‌خوانی محسن کرامتی و نوشین طافی و اعتراضات به آن، گفت: «درباره‌ آن اثر باید بگویم که هنگام انتشارش، شش بار اصلاحیه به آن خورد تا جایی که روشنایی و شفافی صدای خواننده‌ زن، از او گرفته شد و ما حتی از استاندارد موجود هم بیشتر درباره‌ این آلبوم سخت‌گیری کردیم.»

پیروز ارجمند افزود: «حساسیت‌های ما درباره‌ آن آلبوم به حدی بود که ناشر چندبار اعتراض کرد و حتی تعدادی از موسیقی‌دان‌ها معتقد بودند که ما استاندارد را هم بیشتر رعایت کردیم.»

بیشتر بخوانید: اعتراض دو مرجع تقلید شیعه به انتشار یک آلبوم موسیقی

مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد برای خاموش کردن صدای منتقدان اصولگرای این وزارتخانه که گروهی از آن‌ها از حامیان دولت‌ محمود احمدی‌نژاد هستند مشکل خوانندگی زنان را به دولت قبل بازگرداند و گفت: «ما در این مدت، کارهایی را که در دولت قبل با عنوان هم‌خوانی منتشر شده، بار دیگر کارشناسی کردیم و متوجه شدیم که در آن زمان، در برخی آثار صدای خواننده‌ زن حتی بالاتر از صدای مردان بوده است و می‌توانم بگویم در آن آثار، نسبت صدای خواننده‌ زن به خواننده مرد، ۸۰ به ۲۰ بوده است.»

اختلاف بر سر تک‌خوانی زنان میان مسئولان حکومتی همچنان ادامه دارد. اما آن‌چه در این میان روشن است، آن است که این اختلاف نه اختلاف میان مخالفان و موافقان تک‌خوانی به‌عنوان حق طبیعی زنان، که یک اختلاف سیاسی است. هیچ یک از مسئولان جمهوری اسلامی تاکنون از حق طبیعی تک‌خوانی زنان دفاع نکرده است.

Share