Share

مأموران امنیتی حکومت ایران مونا محرابی و الهام کرم‌بخش، دو شهروند بهایی را در یک جلسه مذهبی بهاییان دستگیر کردند.

zendan-zan2

به‌گزارش هرانا، تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این بازداشت روز دوشنبه ۲۷ بهمن‌ماه حدود ساعت ۴ بعد از ظهر صورت گرفت.

جلسه مذهبی بهاییان در منزل پریسا سادگار، شهروند بهایی برگزار شده بود و مأموران امنیتی  پس از پنج ساعت تفتیش محل و بازجویی از حاضران، مونا محرابی و الهام کرم‌بخش را بازداشت کردند.

بنا به این گزارش پیام اغصانی، افسانه یادگار، روحیه باقردخت و ژینوس شرفی از جمله افرادی بودند که مورد بازجویی قرار گرفتند.

هنوز معلوم نیست که مونا محرابی و الهام کرم‌بخش به کجا منتقل شده‌اند.

شهروندان بهایی در ایران همواره زیر فشارها و سرکوب‌های حکومتی قرار داشته‌اند. در حال حاضر ۲۰ شهروند بهایی در یزد، ۱۵ شهروند بهایی در شیراز و تعداد دیگری از شهروندان بهایی در شهرهای تهران، مشهد، تبریز، کرمان، سمنان، ارومیه و تبریز منتظر احضار و اجرای حکم خویش هستند و برخی از آن‌ها نیز به زندان رفته‌اند.

از سوی دیگر، جوانان بهایی در سال جاری نیز همچون سال‌های گذشته از شرکت در کنکور سراسری دانشگاه‌های ایران محروم بودند.

افزون بر این‌ها بیش از یک سال است که هیچ شهروند بهایی در شهر سمنان اجازه کار ندارد. بهاییان همچنین برای دفن درگذشتگان خود در اکثر شهرهای ایران دچار مشکل هستند.

چندی پیش نیز اعلام شد که وزارت اطلاعات در شهر رشت افرادی را که با شهروندان بهایی ارتباط دارند، احضار و تهدید کرده است.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۴ / ۲۷ آبان‌ماه سال جاری، طی قطعنامه‌ای افزون بر «آمار بالای اعدام‌ در ایران»، «نابرابری و خشونت علیه زنان» و «ارعاب و دستگیری روزنامه‌نگاران، وبلاگ‌نویسان و استفاده‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی»، تداوم آزار و فشار بر اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران را نیز محکوم کرد.

Share