Share
Damon

دامون گل‌ریز

دامون گل‌ریز، متولد اردیبهشت ماه ١٣۶٠ در تهران است. او و خانواه‌اش از سال ۱۳۷۴ و در سال‌های نوجوانی دامون، به هلند مهاجرت کرده‌اند.

دامون تحصیل‌کرده رشته فیزیک مکانیک و در حال حاضر مدرس دانشکده علمی کاربردی لاهه و پژوهشگر گروه تحقیقاتی صلح بین‌الملل، عدالت و امنیت است.

در دوران دانشجویی دامون بود که جنبش دانشجویی ۱۸ تیر در ایران اتفاق افتاد. این جنبش جرقه‌ای در ذهن دامون ایجاد کرد که سبب گرایش او به مسائل سیاسی شد. دامون دید که دانشجویان در ایران گاهی برای مسائلی مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند که جزء امور روزمره زندگی او در هلند هستند و رسیدن به آن‌ها برای او بسیار آسان است.

او در سال‌های بعد، در کنار تدریس در دانشگاه به تحصیل در رشته‌های فلسفه و علوم سیاسی هم پرداخت و در عین حال، به فعالیت سیاسی در هر دو جامعه ایرانی و هلندی مشغول شد. هسته اصلی تفکر و هدف او در فعالیت‌های سیاسی رسیدن به آزادی است. رشته‌ای که تدریس می‌کند هم مرتبط با همین هدف است. او تلاش دارد دو رشته علوم انسانی و علوم طبیعی را به هم نزدیک کند و پلی میان این دو رشته بزند.

دامون گل‌ریز می‌گوید: «کارشناسان رشته‌ها علوم طبیعی و علوم انسانی بایستی به اهمیت کاربرد تکنولوژی با در نظر گرفتن شرایط زیست بومی و رعایت حقوق انسانی شهروندان آگاه باشند. مثلاً کارشناسان علوم طبیعی نباید فکر کنند که رشته‌شان یک رشته بسته است، بلکه باید وسیع‌تر به دنیا نگاه کنند. به عنوان نمونه هدف مهندسان نباید فقط بالا بردن سرعت تولید یا بهینه‌سازی خط تولید باشد، بلکه در عین حال باید ببینند که این تولید چه کمکی به وضعیت حقوق بشر می‌کند.»

او با اشاره به وقایع ایران می‌گوید: «اگر روی مسائل بیشتر کار می‌شد شاید نمونه‌ای مثل آن‌چه که در ایران اتفاق افتاد پیش نمی‌آمد.»

اشاره دامون به فروش دستگاه‌های رد‌گیری به ایران توسط شرکت‌های زیمنس و نوکیا در جریان اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری در سال ۸۸ است. او می‌گوید که بحث‌ها درباره حقوق بشر را باید به صورت بسته‌هایی آموزشی به دانشجویان هر دو رشته ارائه داد تا این دانشجویان در آینده آمادگی بیشتری برای مواجهه با این قبیل موضوعات پیدا کنند.

او معقتد است که تا وقتی فاصله بین رشته‌های علوم انسانی و علوم طبیعی وجود دارد، بسیاری از مشکلات کشورها، حتی در جوامع پیشرفته و در حال پیشرفت حل نخواهد شد.

گفت‌و‌گو با دامون گلریز را از اینجا بشنوید: 

Share