Share

انفجار بمب در مقابل خانه سفیر ایران در لیبی خسارت مختصری به این ساختمان خالی از سکنه وارد کرد.

Cleaners work at scene of car bomb explosion outside Corinthia hotel in Libya's capital Tripoli

سفارت ایران در طرابلس تعطیل است و سفیر به صورت ترددی انجام وظیفه می‌کند

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات آگاه در لیبی گفته‌اند که عامل انفجار بمب دست‌سازی بوده که یکشنبه ۲۲ فوریه در میان زباله‌های نزدیک به در ساختمان کار گذاشته شده است.

منزل سفیر ایران در مرکز طرابلس پایتخت لیبی واقع است و او در زمان انفجار در لیبی نبوده است. به گزارش ایرنا، سفارت ایران در طرابلس تعطیل است و سفیر به صورت ترددی انجام وظیفه می‌کند.

به گفته یکی از مقامات پلیس طرابلس، در واقع دو انفجار رخ داده است. هر دو بمب در کنار یکدیگر کار گذاشته شده بودند، و انفجار بمب اول موجب انفجار دوم شده بود. به گفته او، انفجار دوم تنها با هدف ایجاد سردرگمی صورت پذیرفته بود.

داعش مسئولیت انفجار را پذیرفت

ساعاتی پس از انتشار این خبر متحدان دولت اسلامی در لیبی که طی هفته‌های اخیر فعالیت‌های خود را افزایش داده‌اند، مسئولیت این انفجار را پذیرفتند.

پیش‌تر، چند تن از سفرای کشورهای دیگر حاضر در لیبی، از جمله الجزایر، مصر، و امارات متحده عربی، نیز هدف حمله قرار گرفته بودند، که هیچ کدام تلفاتی در پی نداشته است.

لیبی در ماه‌های اخیر شاهد جنگ قدرت بین دو دولت و چند گروه شبه‌نظامی بوده است. در حال حاضر دو دولت بر سر اداره این کشور رقابت دارند؛ یک دولت به شبه‌نظامیان گروه «فجر لیبی» نزدیک و در طرابلس مستقر است و دیگری از حمایت جامعه جهانی و همچنین مصر برخوردار است و مقر آن در شرق لیبی و در طبرق است.

جمعه، یک اسفند نیز سه انفجار در شرق لیبی رخ داد که جان دست کم ۴۰ نفر را گرفت. این انفجارها در پاسخ به حمله هوایی ارتش مصر به مواضع گروه دولت اسلامی رخ داد. گروه دولت اسلامی مسئولیت دو مورد از این سه انفجار را بر عهده گرفته است.

Share