Share

مسعود منصور، معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران می‌گوید سالانه هفت میلیون مترمکعب چوب جنگلی و بوته‌های مرتعی، صرف تأمین سوخت روستائیان جنگل‌نشین می‌شود.

سالانه هفت میلیون مترمکعب چوب جنگلی و بوته‌های مرتعی، صرف تأمین سوخت روستائیان جنگل‌نشین می‌شود.

سالانه هفت میلیون مترمکعب چوب جنگلی و بوته‌های مرتعی، صرف تأمین سوخت روستائیان جنگل‌نشین می‌شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، مسعود منصور گفته که استفاده از چوب درختان جنگلی باعث شده تا «بخشی از جنگل‌ها با بحران برداشت روبه‌رو شوند.»

مساحت جنگل‌های ایران بین ۱۱ تا ۱۴ میلیون هکتار برآورد شده است.

وی یک روستای ۷۰ خانواری در چهارمحال و بختیاری را به‌عنوان نمونه مطرح کرده که هر خانوار ماهانه یک هزار و ۵۶۲ مترمکعب از چوب درختان جنگل را برداشت می‌کند.

این مقام سازمان جنگل‌ها، وزارت نفت را مسئول تأمین سوخت دانسته و ابراز امیدواری کرده که با سوخت‌رسانی به مناطق جنگل‌نشین، «فشار بر منابع جنگلی» کاهش پیدا کند.

به‌گفته منصور، مناطق بحرانی جنگلی که میزان برداشت در آن‌ها از سوی روستائیان زیاد است، شناسایی و به وزارت نفت اعلام شده است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: «انرژی‌های نو از جمله انرژی خورشیدی برای جنگل‌نشینان صرفه اقتصادی دارد و می‌تواند از بحرانی شدن میزان برداشت منابع جنگلی نیز جلوگیری کند.»

با این‌که سرعت استفاده از انرژی‌های تجدیدشونده مانند انرژی خورشیدی و باد در جهان افزایش یافته اما استفاده از این نوع انرژی در ایران روند کُندی دارد.

Share