Share

وزارت ارشاد می‌گوید در مقابل «گروه‌های خودسر» که مانع از اجرای کنسرت‌ها می‌شوند خواهد ایستاد اما موج لغو کنسرت‌ها همچنان ادامه دارد. در دو روز گذشته دو کنسرت علیرضا قربانی، خواننده موسیقی اصیل ایرانی و سیروان خسروی، خواننده پاپ لغو شده‌اند.

Concert

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) علی رضوی، مدیر برنامه‌های علیرضا قربانی روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه از لغو کنسرت این هنرمند توسط معاونت فرهنگی دانشگاه بهشتی خبر داد.

این کنسرت قرار بود ساعت ۱۶ روز دوشنبه در دانشگاه بهشتی تهران برگزار شود.

علی رضوی گفته است تمامی مراحل اداری از جمله هماهنگی‌های لازم با مسئولان دانشگاه انجام شده بود.

به‌گفته وی معاونت فرهنگی دانشگاه بهشتی از دست‌اندرکاران کنسرت خواسته بود که نمونه قطعات اجرایی کنسرت را برای ارزشیابی در اختیار دانشگاه قرار بدهند و آن‌ها این کار را انجام داده بودند.

وی این عمل را «دور از انتظار» خواند و گفت: «به نظر می‌رسد لغو کنسرت علیرضا قربانی هفته گذشته در مشهد نیز در تصمیم‌گیری مسئولان این دانشگاه بی‌تأثیر نبوده است.»

کنسرت علیرضا قربانی و گروه اشتیاق قرار بود ششم و هفتم اسفند در شهر گل‌بهار در نزدیکی مشهد برگزار شود اما مسئولان قضائی با اشاره به «اعتراض امت حزب‌الله و مخالفت‌های امام جمعه شهر گل‌بهار» و «مغایرت داشتن کنسرت موسیقی با فرهنگ مردم» خواهان لغو برگزاری این کنسرت شدند.

مجید احدزاده، تهیه‌کننده گروه اشتیاق مبلغ خسارت لغو این کنسرت را ٨٠ میلیون‌ تومان برآورد کرد.

در پی آن علیرضا قربانی در نامه‌ای نسبت به این اقدام اعتراض کرد و نوشت: «حتی در زمان دولت نهم و دهم، ما با مشکلاتی از این دست مواجه نبودیم؛ ما در ابتدای دولت یازدهم، امیدواری بسیاری برای بهبود اوضاع داشتیم؛ اما در این قریب‌ به دو ‌سال اتفاق خوشایندی در حوزه فرهنگ و هنر رخ نداده است.»

بیشتر بخوانید: اعتراض علیرضا قربانی به اعمال نفوذ نهادهای قضایی در لغو کنسرتش

احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و عضو مجلس خبرگان نیز در نماز جمعه مشهد گفت با موسیقی مشکلی ندارد اما آن را بی‌بندوباری می‌داند. او گفت در مشهد که حرم امام هشتم شیعیان قرار دارد، نباید کنسرت برگزار شود.

او دفاع از برگزاری کنسرت‌ها را به رسانه‌های خارج از کشور نسبت داد و گفت: «ما نمی‌خواهیم برخی عزیزان را بدنام کنیم و بگوییم با آن طرف آب در ارتباطند اما انجام این کارها ناخواسته دست آن‌ها را در دست دشمن قرار می‌دهد.»

بیشتر بخوانید: علم‌الهدی: کنسرت موسیقی مطرب‌بازی است و در مشهد نباید برگزار شود

«خسارت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریالی»

از سوی دیگر روز یکشنبه ۱۰ اسفندماه ارسلان خدری، برگزارکننده کنسرت سیروان خسروی از لغو چند باره کنسرت برنامه‌ریزی شده این خواننده پاپ خبر داد.

این کنسرت قرار بود در روزهای ۱۷ و ۱۸ دی‌ماه و بهمن‌ماه و نهم و دهم اسفندماه سال جاری در بوشهر برگزار شود که به دلایل نامشخصی لغو شده است.

به‌گفته ارسلان خدری لغو چند باره این کنسرت در بوشهر موجب خسارت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریالی شد.

لغو کنسرت سیروان خسروی در تاریخ‌های ۱۷ و ۱۸ دی‌ماه دو روز قبل از اجرا، در همین تاریخ در بهمن‌ماه، سه روز قبل از اجرا و در نهم و دهم اسفندماه نیز یک ساعت قبل از اجرا اعلام شد.

«پروژه نخ‌نمای گروهی از سیاسیون بازنده انتخابات»

در همین حال «خانه موسیقی» نیز روز یکشنبه ۱۰ اسفندماه در بیانیه‌ای به لغو کنسرت‌ها اعتراض کرد.

«خانه موسیقی» در بیانیه خود نوشته است به‌رغم روی مکار آمدن دولت یازدهم «حجم تعدی و تجاوز به حقوق شهروندی و هتک حرمت عزیزان فعال در حوزه موسیقی (به‌ویژه بانوان) و گسترش ممانعت‌ها و ممنوعیت‌ها چنان فزونی یافت که به جرأت می‌توان گفت در سه دهه گذشته تا بدین حد سابقه نداشته است».

«خانه موسیقی» این ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها را «پروژه جدید و نخ‌نمای گروهی از سیاسیون ناشی و بازنده انتخابات برای فشار آوردن به دولت منتخب و به منظور بهره‌برداری های خاص سیاسی» دانست.»

کنسرت‌های موسیقی در حالی لغو می‌شوند که چندی پیش علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفته بود این وزارتخانه در مورد کنسرت‌های موسیقی «تسلیم گروه‌های خودسر نمی‌شود.»

بیشتر بخوانید: وزیر فرهنگ و ارشاد: تسلیم خودسرها نمی‌شویم

جنتی پیشتر هم گفته بود این وزارتخانه «با قدرت پای مجوزهای خود ایستاده» اما آن‌چه که در عمل اتفاق می‌افتد نشان می‌دهد که وزارت ارشاد خیلی هم نمی‌تواند محکم پای مجوزهای خود بایستد. این در حالی است که مقاومت اداره ارشاد در برابر دخالت قوه قضائیه تا کنون نافرجام بوده است.

لغو کنسرت‌های موسیقی در دو سال اخیر افزایش یافته است. گزارش‌ها نشان می‌دهند که در یک سال گذشته ۲۰ کنسرت موسیقی در ایران لغو شد.

Share