Share

نخست‌وزیر اسرائیل، در سخنرانی خود در  جلسه مشترک کنگره در واشنگتن، دولت ایران را «دشمن ابدی آمریکا» خواند. او با اشاره به این نکته که سیاست‌های دولت ایران به شکل بنیادین ریشه در اسلام جهادی دارد، به نمایندگان مردم آمریکا هشدار داد: « ممکن است شما تصور کنید ایران دشمن گروه «دولت اسلامی» (داعش) است اما دشمن دشمن شما، دشمن شما نیز هست.»

بنیامین نتانیاهو در حال سخنرانی برای کنگره آمریکا

بنیامین نتانیاهو در حال سخنرانی در کنگره آمریکا

نخست‌وزیر اسرائیل، برنامه هسته‌ای ایران را با برنامه هسته‌ای کره شمالی مقایسه کرد و گفت: «اگر معامله‌ای که در حال شکل گرفتن است، پیش برود و ایران شروط مذاکرات را بپذیرد، این توافق از توسعه سلاح‌های هسته‌ای ایران جلوگیری نخواهد کرد. بلکه موجب خواهد شد که ایران سلاح‌های هسته‌ای زیادی را تولید کند.»

موضوع‌های اصلی سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا، «افراطی بودن رژیم جمهوری اسلامی، علاقه این رژیم به اسلام سیاسی و نظامی، حمایت حکومت ایران از تروریسم جهانی و دروغ‌گویی و غیرقابل اعتماد بودن ایران در ادعاهایش در مورد برنامه هسته‌ای» بود.

نخست‌وزیر اسرائیل افزود که کاهش قیمت نفت در جهان، ایالات متحده و دیگر کشورها را در موقعیت بالاتری برای مذاکره با ایران قرار داده است. او از این دولت‌ها خواست تا از چنین موقعیتی استفاده کنند و فشار بیشتری به ایران بیاورند تا ایران «رفتار خود را تغییر دهد.» او گفت این فشار می‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را بیشتر به‌عقب براند.

نخست‌وزیر اسرائیل «کودتای حوثی‌های شیعه» در یمن را هم مرتبط به ایران و نشانی از رابطه این کشور در حمایت از تروریسم جهانی دانست.

استقبال از سخنرانی نتانیاهو

سخنرانی نخست وزیر اسرائیل با استقبال نمایندگان مردم آمریکا از هر دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه همراه بود. بیشتر صندلی‌های کنگره پر بودند.

تعدادی از نمایندگانی هم که گفته بودند در سخنرانی نتانیاهو شرکت نخواهند کرد، در جلسه حضور داشتند. با این حال حدود ۶۰ نفر از ۲۳۲ نماینده که بیشترشان از حزب دمکرات بودند در جلسه سخنرانی نتانیاهو شرکت نکردند. آن‌ها به این امر معترض بودند که نخست‌وزیر اسرائیل، از کنگره آمریکا به‌عنوان سکوی انتخاباتی و تبلیغاتی برای انتخابات آخر ماه مارس ۲۰۱۵ استفاده می‌کند.

صدای کف زدن نمایندگان، هم در آغاز سخنرانی، هم در میان سخنرانی نخست‌وزیر اسرائیل و هر کجا که صحبت از پایان دادن به برنامه هسته‌ای ایران بود، بلند می‌شد.

این سخنرانی که توسط کاخ سفید ترتیب داده نشده، به افزایش تنش میان دولت اسرائیل و کاخ سفید انجامیده است. اوباما تأکید کرده با نتانیاهو دیدار نخواهد کرد. نتانیاهو به جنجال حزبی حاشیه سخنرانی‌اش در آمریکا اشاره کرد و گفت: «متأسفم که برخی حضور من در این مجلس را سیاسی می‌دانند. من می‌دانم که هر طرف این مجلس که شما نشسته‌اید، همه‌تان همراه با اسرائیل هستید.»

استفاده از استعاره‌های تاریخی

با اینکه موضوع اصلی سخنرانی نتانیاهو، «برنامه هسته‌ای ایران» بود، او در طول سخنرانی خود از انواع تشبیه‌های تاریخی در رابطه با ایران با اسرائیل و آمریکا استفاده کرد.

او از جمله به شعار «مرگ بر آمریکا» و «شیطان بزرگ» خواندن آمریکا در ۳۶ سال گذشته در ایران اشاره کرد.

در رابطه با اسرائیل هم، نتانیاهو برنامه هسته‌ای ایران را با سابقه رابطه ایرانیان و یهودیان در تفسیر جشن «پریوم» در کتاب «استر» مقایسه کرد. یهودیان نجات قوم خود را در زمان شاه اخشورش، از دست هامان توسط ایرانیان در «پریوم» جشن می‌گیرند.

نتانیاهو با اشاره به داستان‌های انجیل قدیم، کوشید تا حساب مردم ایران را از حکومت ۳۶ سال گذشته جدا کند. او در لفاف استعاره عنوان کرد که مردم ایران با اسرائیل دوست‌اند و آن‌ها کسانی هستند که در زمان ملکه استر، یهودیان را نجات دادند. نخست‌وزیر اسرائیل این را هم گفت که برخی از ایرانی‌ها دشمن یهودیان بوده‌اند. او در اشاره به گروه دوم، توییت‌هایی از «حزب‌الله» تحت حمایت ایران را خواند که آرزوی از بین رفتن تمام یهودیان جهان را دارند.

از گروه دوم – آن‌ها که از یهودیان نفرت دارند – نتانیاهو به خود شخص آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای هم اشاره کرد و گفت: «آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران، فوران این نفرت قدیمی است؛ قدیمی‌ترین یهودی‌ستیزی با جدیدترین تکنولوژی.» او با اشاره به حساب کاربری خامنه‌ای در شبکه اجتماعی توییتر گفت: «او توییت کرده است که اسرائیل باید نابود شود.»

درست پیش از آغاز سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا، وزیر امور خارجه ایران، جواد ظریف، به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت که نتانیاهو تمام تلاش خود را برای تحت تأثیر قرار دادن مذاکرات دولت اوباما با ایران خواهد کرد. او افزود هدف نخست‌وزیر اسرائیل ایجاد تنش و درگیری بین طرفین مذاکرات است.

Share