Share

عملیات نابودی آثار باستانی در شمال عراق توسط «دولت اسلامی» (داعش) ادامه دارد. این بار در پی انتشار ویدئویی که در پایان ماه فوریه منتشر شد، ویران‌سازی آثار باستانی آشوری در نمرود آغاز شده است.

Irak-Nemroud

وزارت جهانگردی و آثار تاریخی عراق در صفحه فیس‌بوک خود این خبر را منتشر کرده و گفته است نیروهای داعش با «ماشین‌آلات سنگین نظامی» دست به نابودی نمرود زده‌اند.

همچنین کامیون‌هایی دیده شده که ممکن است برای حمل آثار هنری از آن‌ها استفاده شده باشد.

پایتخت تاریخی آشوریان

نمرود ویرانه‌های مهم باقی‌مانده از شهر تاریخی آشوریان است که در ۴۰ کیلومتری جنوب شهر موصل قرار دارد. موصل اکنون در دست نیروهای داعش است.

نمرود در سال ۱۲۷۰ پیش از میلاد مسیح ساخته شد و برای مدت‌ها پایتخت آشوریان بود. این شهر نام خود را از پادشاهی به نام نمرود که نامش در تنخ، کتاب مقدس یهودیان، انجیل و قرآن آمده، گرفته است. در کاوش‌ها و حفاری‌های قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی خرابه‌های قلعه، معابد، کتیبه‌ها و نقوش برجسته این شهر کشف شد.

یک مقام محلی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گزارش وزارت جهانگردی و آثار تاریخی عراق را تأیید کرد. هنوز روشن نیست که نابودسازی این آثار باستانی تا چه میزان بوده است.

در پایان ماه فوریه داعش ویدئویی را منتشر کرد که در آن نابودی آثار باستانی آشوری استان نینوا نشان داده می‌شد. در میان آن‌ها تندیسی با قدمت بیش از ۲۶۰۰ سال نیز دیده می‌شد. در این فیلم پنج دقیقه‌ای جهادگرایان برای به نمایش گذاشتن بت‌شکنی مطابق «سیره» پیامبر اسلام آثار موزه موصل را با پتک تخریب می‌کنند.

بیشتر بخوانید: داعش آثار موزه موصل را نابود کرد

در این ویدئو یکی از اعضای «دولت اسلامی» این آثار را در خدمت «شرک» می‌خواند و می‌گوید محمد، پیامبر اسلام نیز وقتی به مکه رسید بت‌ها را نابود کرد.

نیروهای داعش مظنون به فروش یافته‌های باستان‌شناسی از حفاری‌ها و موزه‌ها برای تأمین مالی خود هستند.

وزارت گردشگری و حفاظت از میراث تاریخی عراق می‌گوید داعش بیش از ۴۳۷۰ موقعیت تاریخی در پنج استان این کشور را تخریب کرده است.

Share