Share

محمد شمس لنگرودی و علیرضا عباسی، دو شاعری که آثارشان برای دریافت جایزه نهمین جشنواره شعر فجر انتخاب شده بود اعلام کردند که در این جشنواره شرکت نخواهند کرد. علیرضا عباسی در نامه خود از «دخالت نهادهای رسمی و دولتی» انتقاد کرده است.

محمد شمس لنگرودی و علیرضا عباسی

محمد شمس لنگرودی و علیرضا عباسی

محمد شمس لنگرودی که مجموعه شعر «آوازهای فرشته بی‌بال» او به‌عنوان نامزد نهمین جشنواره شعر فجر معرفی شده بود در نامه‌اش بدون اشاره به دلیل کناره‌گیری خود از این جشنواره تنها تقاضا کرده است که نامش از فهرست نامزدهای دریافت جایزه حذف شود.

دفتر شعر «آوازهای فرشته بی‌بال» که توسط انتشارات نگاه منتشر شده فضایی اعتراضی – اجتماعی دارد و در ادامه سبک ساده‌نویسی شاعر است.

محمد شمس لنگرودی از اعضای کانون نویسندگان ایران است و چندین مجموعه شعر، یک رمان و چند کار پژوهشی را در کارنامه خود دارد.

علیرضا عباسی که مجموعه شعر «تیترهای درشت سیاه‌ترند» وی ماه گذشته از نامزدهای نهایی دریافت جایزه کتاب سال شده بود و همین مجموعه شعر نامزد جشنواره شعر فجر نیز بود، در نامه خود نوشته است «هیچ‌گونه اعتقاد و اشتیاقی به منتخب شدن و دریافت چنین جوایزی و هر جایزه دولتی دیگری» ندارد و انصراف خود را از حضور در فهرست برگزیدگان نهایی اعلام می‌کند.

او افزوده است: «طی سالیان گذشته تجربه نشان داده که بیشترین دستاورد دخالت نهادهای رسمی و دولتی، ایجاد فاصله بین شاعران بوده است؛ تقسیم آن‌ها به خودی و غیرخودی.»

علیرضا عباسی در ادامه نوشته است: «سال‌ها عده‌ای خودی تلقی شده‌اند و عده‌ای غیرخودی؛ پس به یک‌باره چطور می‌توان پذیرفت همه چیز تغییر کرده در حالی که چیزی تغییر نکرده است.»

این شاعر همچنین در نامه خود به وضعیت زندگی شاعران، نویسندگان و مترجمان مستقل و حرفه‌ای اشاره کرده و گفته است بسیاری از آن‌ها «هنوز در اولین خم‌های معیشتی و رفاهی درمانده‌اند» و نهادی وظیفه حمایت از آن‌ها را بر عهده ندارد.

عباسی در پایان نامه خود آورده است: «ترجیح می‌دهم مبالغ قابل توجه این جوایز صرف خرید کتاب‌هایی شود که در گوشه انبار ناشران خاک می‌خورد و یا روی دست مؤلفان‌شان می‌ماند؛ کتاب‌های همان نویسندگان، شاعران و البته ناشرانی که بی‌هیچ استدلال منطقی غیرخودی به حساب آمده‌اند.»

دفتر شعر «تیترهای درشت سیاه‌ترند» علیرضا عباسی، پس از مجموعه شعرهای «مرمت خواب‌های کوتاه» و «پروانه‌ای از متن خارج می‌شود» سومین اثر وی در عرصه شعر است.

درون‌مایه بیشتر شعرهای مجموعه «تیترهای درشت سیاه‌ترند» را مضامین اجتماعی  و مفاهیم انسانی تشکیل می‌دهد و این شعرها برخی تجربه‌های شعری شاعر طی دو سال اخیر را شامل می‌شوند.

علیرضا عباسی در زمینه نقد شعر نیز فعالیت دارد و جلسات ماهانه نقد ادبی را در مرکز «باغ آینه» کرج برگزار می‌کند.

نامزدهای دیگر جشنواره شعر فجر «باغ در حصار مصائب» سروده علیرضا رجبعلی‌زاده کاشانی، «روی جاده ابریشم شعر» سروده محمد قهرمان، «شجره‌نامه یک جن» سروده علیرضا بدیع، «ضد» سروده فاضل نظری هستند.

نتیجه نهایی جایزه شعر فجر قرار است امروز شنبه ۱۶ اسفند اعلام شود.

هشتمین دوره جشنواره شعر فجر که در اردیبهشت‌ماه سال جاری برگزار شد نیز به دلیل دعوت از یدالله رؤیایی، شاعر صاحب‌سبک ایرانی که ۳۴ است در فرانسه سکونت دارد، خبرساز شد اما شورای سیاستگذاری این جشنواره بعد تصمیم گرفت دعوتش از رؤیایی را پس بگیرد.

بیشتر بخوانید: جشنواره شعر فجر دعوتش از رویایی را پس گرفت

Share