Share

به دنبال لغو پی‌در‌پی کنسرت‌های موسیقی در ایران، کمپین حمایت از صنف موسیقی و هم‌اندیشی مقابله با لغو کنسرت‌ها و محدودیت‌های اهالی موسیقی تشکیل شد.

nazeri00

به گزارش ایسکانیوز، در این نشست چهره‌های سرشناس موسیقی ایران از جمله شهرام ناظری، هوشنگ کامکار، داریوش پیرنیاکان، فردین خلعتبری، علیرضا قربانی، سالار عقیلی، حریر شریعت‌زاده، محمدرضا نوربخش و محمد سریر حضور داشتند.

محمدرضا نوربخش، مدیر عامل خانه موسیقی، در این نشست گفت: «ابداً تصور هم نمی‌کردیم که با شروع کار دولت تدبیر و امید دچار چنین حملات و حجمه‌هایی بشویم. متأسفانه باید بگویم کار از حمله هم گذشته و به جایی رسیده‌ایم که باید شنونده توهین هم باشیم و این توهین‌ها به شدت دل تمام اهالی موسیقی را به درد آورده است.»

او کسانی که موسیقی را «مطرب‌بازی» می‌دانند، خطاب قرار داد که «مگر یاد و خاطره روزهای انقلاب را در مناسبت‌ها با چیزی جز موسیقی زنده نگه می‌دارید؟ مگر برای حضور مردم و انگیزه‌بخشی به آن‌ها برای حضور در عرصه‌های ملی و انتخابات از ابزاری جز موسیقی استفاده می‌کنید؟ مگر نقش موسیقی در جنگ تحمیلی را فراموش کرده‌اید؟ چگونه است با همه این اوصاف موسیقی را مطرب‌بازی می‌نامید؟»

آیت‌الله احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد ۱۰ روز پیش در خطبه‌های نماز جمعه گفته بود که کنسرت موسیقی، «مطرب‌بازی» است.

فردین خلعتبری، آهنگساز در این نشست گفت که «اگر موسیقی مطرب بازی‌ست رسماً اعلام می‌کنم من مطرب هستم و مطرب‌بازی هم کار خوبی است.»

علیرضا قربانی، خواننده نیز به ماجرای لغو کنسرت موسیقی‌اش در شهر گلبهار اشاره کرد و گفت همان دادستانی که مانع برگزاری کنسرت شد، برای اعضای خانواده‌اش بلیط کنسرت موسیقی را تهیه کرده بود.

کنسرت علیرضا قربانی قرار بود ششم و هفتم اسفند در شهر گلبار چناران برگزار شود اما مجید اشراق، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان چناران، در نامه‌ای اعلام کرد که با توجه به «اعتراض امت حزب‌الله و مخالفت‌های امام جمعه شهر گلبهار» و «مغایرت داشتن کنسرت موسیقی با فرهنگ مردم» خواهان لغو برگزاری این کنسرت شد.

بیشتر بخوانید: اعتراض علیرضا قربانی به اعمال نفوذ نهادهای قضایی در لغو کنسرتش

کاوه رضوانی‌راد، مشاور حقوقی خانه موسیقی، نامه دادستان چناران برای لغو کنسرت موسیقی را «جرم» دانسته است. او با انتقاد از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته وزارت ارشاد باید از حیثیت مجوزهای صادر شده توسط خودش دفاع کند.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز گذشته گفت که برخوردهای قضایی و برخوردهای دیگری را که مانع برگزاری کنسرت‌ها شوند، «مناسب نمی‌داند.»

جنتی پیش‌تر هم گفته بود این وزارتخانه «با قدرت پای مجوزهای خود ایستاده»؛ اما آن‌چه که در عمل اتفاق می‌افتد نشان می‌دهد که وزارت ارشاد خیلی هم نمی‌تواند محکم پای مجوزهای خود بایستد. این در حالی است که مقاومت اداره ارشاد در برابر دخالت قوه قضائیه تا کنون نافرجام بوده است.

لغو کنسرت‌های موسیقی در دو سال اخیر افزایش یافته است. گزارش‌ها نشان می‌دهند که در یک سال گذشته ۲۰ کنسرت موسیقی در ایران لغو شد.

Share