Share

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت در نخستین اظهارنظر در خصوص پرونده فرزندش مهدی هاشمی می‌گوید بدون هیچ دلیلی برای او پرونده درست کرده‌اند.

hashmi mehdi

مهدی هاشمی اکنون با وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی آزاد است

هاشمی رفسنجانی به روزنامه شرق گفت: «قضیه استات‌اویل قبلاً سه‌بار مطرح شده بود و هر سه‌بار گفتند که هیچ ردی از مهدی هاشمی در آن نیست و هیچ اسمی از مهدی هاشمی در قراردادی که عباس یزدان‌پناه بست، دیده نمی‌شود.»

احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس، بهمن امسال مدعی شد که مهدی هاشمی علاوه بر گرفتن پنج میلیون دلار رشوه از شرکت «استات‌اویل»، در کشته شدن عباس یزدان‌پناه تاجر ایرانی- انگلیسی و مدیر شرکت «هورتن» هم دست داشته است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت می‌گوید وزارت اطلاعات چندین سال پیش نقش مهدی هاشمی را در پرونده استات‌اویل رد کرده است.

بیشتر بخوانید: گزارش یک آدم‌ربایی در امارات؛ محکومیت شش ایرانی به حبس ابد

اکنون هاشمی رفسنجانی می‌گوید: «اگر مهدی جرمی کرده باشد، ترجیح من این است در دنیا جزایش را ببیند و به آخرت نیفتد و اگر جرمی نکرده، این در شأن جمهوری اسلامی نیست که انسانی را که جرم ندارد، به دلیل مسائل سیاسی، متهم یا محکومش کنند.»

پرونده مهدی هاشمی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب رسیدگی می‌شود. عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران گفته که کیفرخواست مهدی هاشمی مشتمل بر ۱۲۵ صفحه با ۱۲ عنوان اتهامی است.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه، شعبه‌ای است که در آن پرونده‌های سیاسی رسیدگی می‌شود. نهاد‌ها و فعالان حقوق بشری در قبال استقلال این شعبه تردید‌هایی را مطرح کرده‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت «ما نمی‌خواهیم در کار قوه‌قضاییه دخالت کنیم. حرف من با همه این‌ها این است که از بالا دستور ندهید و اگر از بالا دستور دادید، خلاف موازین قضایی و شرع است.»

هاشمی رفسنجانی می‌گوید اگر قاضی به یقین برسد که باید فرزندش را محکوم کند، اعتراضی نخواهد کرد اما اگر قاضی به یقین نرسد و بر اساس دستور بخواهند او را محکوم کنند، اعتراض خواهد کرد.

مهدی هاشمی اکنون با وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی آزاد است. جلسات دادگاه او به صورت غیرعلنی برگزار شده‌اند.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل مهدی هاشمی می‌گوید موکلش باید قطعاً تبرئه شود و به هر حکمی غیر از برائت اعتراض خواهد کرد. اما مخالفان سیاسی هاشمی رفسنجانی می‌گویند مهدی هاشمی باید به حبس محکوم شود.

Share