Share

نیروهای نظامی دولت عراق با پشتیبانی شبه‌نظامیان شیعی و سنی توانستند روز سه‌شنبه،۱۰ مارس، شهرک العلم در نزدیکی تکریت را از چنگ نیروهای داعش درآورند. به این ترتیب مهم‌ترین سد در راه تصرف تکریت، زادگاه صدام حسین، درهم شکسته شده است. جمعیت شهر سنی‌نشین تکریت در حالت عادی حدود ۱۰۰ هزار نفر است.

Tikrit_2

اکنون بیش از ۲۰ هزار نظامی عراقی با پشتیبانی شبه‌نظامیان شیعی موسوم به “داوطلبان مردمی” و طایفه‌های محلی سنی به سوی تکریت، مرکز استان صلاح‌الدین، پیش می‌روند که اگر تصرف شود، اولین شهر مهم عراق خواهد بود که از تصرف داعش خارج می‌شود.

رویترز گزارش داده است که برخی از خانواده‌هایی که از العالم گریخته بودند تا زیر سلطه داعشی‌ها قرار نگیرند، در حال بازگشت به این شهرک هستند.

حمله به تکریت بدون پشتیبانی هوایی آمریکا پیش می‌رود. حامی اصلی نیروهای عراقی در حمله به تکریت، ایران است که به ویژه به شبه نظامیان شیعی کمک می‌رساند.

خبرگزاری «فارس» از قول هادی العامری، دبیرکل سازمان شیعی بدر و مسئول نظارت بر نیروهای داوطلب مبارزه با داعش که در حال انجام عملیات در استان صلاح‌الدین هستند، نوشته است که نزدیک به ۱۰۰ مستشار نظامی ایرانی در عملیات صلاح‌الدین در حال کمک به نیروهای عراقی هستند.

اگر تکریت تصرف شود، روحیه نیروهای عراقی برای بیرون کردن شهر موصل از تصرف داعش تقویت می‌شود. موصل، واقع در شمال عراق پایتخت “دولت اسلامی” به حساب می‌آید.

داعش در نبرد جاری در استان صلاح‌الدین به شدت مقاومت می‌کند. نیروهای آن تنها پل روی دجله در این استان را منفجر کرده‌اند. داعشی‌ها در محله قادسیه در حومه تکریت تلفات زیادی داده‌اند. گزارش شده است که خیابان اصلی این محله پوشیده از جسد است.

داعش در سال گذشته، هنگام تصرف تکریت، تعداد کثیری سرباز شیعی را کشته بود. اکنون این بیم وجود دارد که شیعیان بخواهند انتقام بگیرند. مواردی از آتش زدن خانه‌های سنی‌ها گزارش شده است.

Share