Share

محمدعلی کلی، قهرمان سابق مشت‌زنی جهان، از مقام‌های ایرانی خواسته جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشینگتن‌پست را آزاد کنند.

mohamad ali

در بیانیه‌ای که روز ۱۲ مارس از سوی محمدعلی کلی منتشر شده، از جیسون رضائیان به عنوان «مرد صلح و ایمان واقعی» نام برده شده و نوشته شده که «فداکاری و احترامش به مردم ایران در کارش آشکار است».

محمدعلی در بیانیه‌ خود از تلاش‌ برای آزادی جیسون رضائیان حمایت کرده و ابراز امیدواری کرده است که او از امکانات قضایی لازم بهره‌مند شود. این قهرمان پر‌آوازه مشت‌زنی جهان از دولت و قوه قضائیه ایران خواسته است به بازداشت جیسون رضائیان پایان دهند.

محمدعلی، جیسون رضائیان را خبرنگاری خوانده که در زمان ریاستش بر دفتر روزنامه واشنگتن پست در تهران، جهانیان را در جریان اخبار مربوط به مردم و فرهنگ ایران قرار داده است.

قهرمان سابق مشت‌زنی جهان در بیانیه خود نوشته است: «جیسون مرد صلح بود و اعتقادات عمیقی داشت. تعهد و احترام او به مردم ایران در نوشته‌هایش آشکارا دیده می‌شود.»

محمدعلی با اعضای خانواده و دوستان این خبرنگار ابراز همدردی کرده است. او بیانیه خود را «به نام الله، رحمان و رحیم» آغاز کرده و دعا کرده که «ان‌شاءالله» کلامش بتواند به تلاش‌ها برای آزادی جیسون رضائیان کمک کند.

جیسون رضائیان که تابعیت ایرانی و آمریکایی‌ دارد، از سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان روزنامه‌نگار در ایران مشغول به کار بوده است. او در سال ۲۰۱۲ میلادی، خبرنگار روزنامه واشینگتن‌پست شد.

Jason-Rezaian

او تیرماه سال گذشته، همراه سه نفر دیگر بازداشت شد. همسرش یگانه صالحی از بازداشت‌شدگان بود. دیگر بازداشت‌شدگان پس از مدتی آزاد شدند، اما رضائیان همچنان زندانی است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، ۲۷ مردادماه گذشته در نشست خبری خود گفته بود که اتهام جیسون رضائیان و دو روزنامه‌نگار دیگر «امنیتی» است.

در جمهوری اسلامی افراد دارای تابعیت دوگانه یا افراد تبعه کشورهای دیگر در صورت بازداشت معمولاً به جرائم امنتی متهم می‌شوند. جاسوسی یا ارتباط با بیگانگان اتهامی است که اغلب به این گروه از بازداشت‌شدگان زده می‌شود.

۸ آبان ۱۳۹۳، محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران را متهم کرد که «اقداماتی فرا‌تر از خبرنگاری انجام داده است.»

بهمن ماه امسال رئیس کل دادگستری استان تهران هم اعلام کرد که او به زودی محاکمه خواهد شد.

خانواده این خبرنگار، ۱۵ اسفند گفتند که دادگاه انقلاب اسلامی به او اجازه داشتن وکیل داده اما این وکیل باید کس دیگری به جز وکیل پیشنهاد شده از سوی خانواده رضائیان باشد.

خانواده او مسعود شفیعی رابه عنوان وکیل جیسون رضائیان در نظر گرفته بودند. در ‌‌نهایت لیلا احسان، وکیل یگانه صالحی به عنوان وکیل جیسون رضائیان انتخاب شد.

پیش از این مری بریم رضائیان، مادر جیسون رضائیان با انتشار ویدئویی از مقام‌های ایرانی خواسته بود که پسرش را آزاد کنند. او گفته بود که پسرش از بیماری فشار خون رنج می‌برد و دستگیری و بازداشت او می‌تواند سلامتش را به خطر بیندازد.

در همین زمینه:

جیسون رضائیان و همسرش در «خانه امن» نگهداری می‌شوند

جواد لاریجانی: جیسون رضائیان اقداماتی فراتر از خبرنگاری انجام داده است

یگانه صالحی، خبرنگار پیشین روزنامه نشنال از زندان آزاد شد

یکی از خبرنگاران بازداشت‌شده واشنگتن ‌پست در ایران آزاد شد

رئیس دادگستری تهران: اتفاق جدیدی در پرونده خبرنگار واشنگتن‌ پست نیفتاده

رویترز: یکی از همراهان خبرنگار واشنگتن‌ پست در ایران آزاد شد

Share