Share

آیکوتالپ آوشار، دانشجوی ترک به اتهام آن‌که رجب طیب اردوغان را «دیکتاتور» خطاب کرده بود به ۱۴ ماه زندان محکوم شد. در استانبول و شهر فتحیه نیز سه نفر دستگیر شدند. آن‌ها متهم شده‌اند که در شبکه اجتماعی توئیتر به رئیس‌جمهور ترکیه توهین کرده‌اند.

آیکوتالپ آوشار

آیکوتالپ آوشار

به‌گزارش روزنامه «حریت» ترکیه، آیکوتالپ آوشار روز پنج‌شنبه ۱۲ مارس  در قیصریه، واقع در مرکز این کشور دستگیر شده است. اتهام آوسار این است که در جریان اعتراضات گسترده تابستان ۲۰۱۳، موسوم به جنبش گزی، اردوغان را که در آن زمان نخست‌وزیر ترکیه بود، «دیکتاتور» نامیده است.

این دانشجوی رشته مهندسی به همین دلیل محاکمه و سرانجام به زندان محکوم شد. وکیل او قصد دارد علیه این حکم درخواست تجدیدنظر کند.

همچنین پلیس سه نفر دیگر را به اتهام توهین به اردوغان و سیاستمداران بلندپایه ترکیه در  توئیتر، در یک آپارتمان دستگیر کرد. قرار است این سه نفر در روزهای آینده مقابل دادگاه قرار گیرند.

مقامات ترکیه‌ در ماه‌های اخیر با موضوع «توهین» به اردوغان به‌شدت برخورد کرده‌اند. دانشجویان، روزنامه‌نگاران و حتی یک ملکه زیبایی سابق با شکایت وکلای اردوغان به دادگاه فراخوانده شده‌اند. مقامات قضایی قونیه در هفته‌های گذشته حتی یک نوجوان ۱۶ ساله را محاکمه کردند. پیش از او نیز یک نوجوان ۱۳ ساله بازجویی شد و یک جوان ۱۷ ساله هم به حبس تعلیقی محکوم شد.

اردوغان می‌گوید جوانان ترکیه نه «خرابکارهای حاضر در گزی» هستند و نه «تحریک‌کنندگان دامن‌پوشی» که خیابان‌ها را به آتش کشیدند. او با سخنان خود، هم به نقش‌آفرینان «جنبش گزی» می‌تازد و هم مردانی را که به‌تازگی در اعتراض به خشونت علیه زنان در جامعه ترکیه، کارزاری به راه انداختند و با دامن به خیابان‌های استانبول آمدند.

Share