Share

خودسوزی یونس عساکره، دستفروش ۳۴ ساله خرمشهری در اعتراض به جلوگیری شهرداری این شهر از کسب و کارش، بازتاب گسترده‌ای یافت. شهرداری خرمشهر مجبور به انتشار اطلاعیه‌ای شد و در آن تنها اظهار تأسف کرد.

یونس عساکره حدود ۱۵ سال در بازار روز خرمشهر به‌شکل دستفروشی میوه می‌فروخت و مخارج زندگی خود و خانواده اش را از این راه تأمین می‌کرد.

یونس عساکره حدود ۱۵ سال در بازار روز خرمشهر به‌شکل دستفروشی میوه می‌فروخت و مخارج زندگی خود و خانواده اش را از این راه تأمین می‌کرد.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) شهرداری خرمشهر روز دوشنبه ۲۵ اسفندماه اطلاعیه خود را منتشر کرد. در این اطلاعیه از مردم خرمشهر خواسته شده تا «در صورت هرگونه اعتراض به عملکرد شهرداری موارد را به مقام مافوق اطلاع دهند» تا از بروز چنین حوادثی پیشگیری شود.

این واکنش شهرداری در حالی صورت می‌گیرد که مأموران شهرداری خرمشهر هفته گذشته اقدام به جمع‌آوری بساط دستفروشان خرمشهری کردند و روز چهارشنبه ۲۰ اسفندماه نیز بساط میوه‌فروشی یونس عساکره را جمع کرده و مانع از ادامه کار او شدند. عساکره حدود ۱۵ سال در بازار روز خرمشهر به‌شکل دستفروشی میوه می‌فروخت و مخارج زندگی خود و خانواده اش را از این راه تأمین می‌کرد.

ایرنا نوشته است او روز شنبه ۲۳ اسفند چند بار به شهرداری خرمشهر مراجعه کرد تا وسایل خود را تحویل و کار خود را ادامه دهد اما جوابی نگرفت و در نهایت با ریختن بنزین بر روی خود در محوطه شهرداری اقدام به خودسوزی کرد.

منابع حقوق بشری از ۷۰ درصد سوختگی یونس عساکره نوشتند و گفتند او در شرایط جسمی وخیمی به‌سر می‌برد.

بیشتر بخوانید: یک دستفروش در مقابل شهرداری خرمشهر خودسوزی کرد

به‌گزارش ایرنا شهردار و فرماندار خرمشهر حاضر نشده‌اند در این زمینه پاسخگو باشند.

روز دوشنبه ۲۵ اسفندماه خبرهایی مبنی بر تجمع بیش از ۱۰۰ نفر از مردم خرمشهر در اعتراض به اقداماتی که منجر به خودسوزی یونس عساکره شده بود، منتشر شد اما از سوی منابع مختلف تأیید نشد. گفته می‌شد این تجمع با دخالت و تهدید نیروی انتظامی خرمشهر روبه‌رو شد و حدود ۵۰۰ نظامی در نقاط حساس خرمشهر از جمله اطراف ساختمان شهرداری و فرمانداری، مستقر شده بودند.

یکی از اصلی‌ترین مشکلات استان خوزستان بالا بودن نرخ بیکاری است. در تیرماه سال جاری خبرگزاری مهر نرخ بیکاری در خوزستان را ۹ درصد اعلام کرد. اما اسماعیل جلیلی، نماینده مسجد سلیمان در آذرماه گفت این آمار واقعی نیست و بیکاری در خوزستان بالاتر از این میزان است.

Share