Share

در پی دیدار وزیر امور خارجه ایران با وزیران خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا، فرانک ـ والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان گفت دو طرف بر این نظرند که توافق به هر قیمتی نباید صورت گیرد.

محمدجواد ظریف در کنار فرانک ـ والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان

محمدجواد ظریف در کنار فرانک ـ والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان

وزارت امور خارجه آلمان روز سه‌شنبه ۱۷ مارس / ۲۶ اسفند گزارش فرانک اشتاین‌مایر از مذاکرات شب گذشته با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را منتشر کرد.

روز دوشنبه به دعوت فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزیران خارجه ایران، آلمان، فرانسه و بریتانیا در بروکسل دیدار کردند.

اشتاین‌مایر در گزارش خود از این دیدار گفته است: «تصور من بر این است که ما در هفته‌های اخیر گام‌هایی به پیش برداشته‌ایم اما در این راه طولانی که پیموده‌ایم هنوز موانع عمده‌ای باقی مانده‌اند که باید بر آن‌ها فائق آمد.»

اشتاین‌مایر افزوده است: «ما بار دیگر روشن کردیم که توافق به هر قیمتی نباید صورت گیرد.»

به‌گفته وزیر خارجه آلمان در این توافق باید اطمینان حاصل شود که ایران نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دست یابد. بنابر این ضروری است که ایران قابلیت‌های غنی‌سازی اورانیوم را به‌طور دائمی محدود سازد و همچنین امکان دسترسی ایران به پلوتونیوم به‌منظور جلوگیری از احتمال ساخت بمب، مسدود شود.

این دو اصل مورد نظر اشتاین‌مایر در توافق‌نامه‌ای که ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ / ۳ آذر ۱۳۹۲، پس از مذاکرات چهار روزه ایران و کشورهای ۵+۱ در ژنو امضا شد، به اشکال مختلف قید شده است.

وزیر خارجه آلمان با بیان این‌که شفافیت جامع از سوی ایران اعتماد از دست رفته را بازخواهد گرداند، افزود: «در مقابل ما تحریم‌ها علیه ایران را قدم به قدم کمتر کرده و آن‌ها را لغو خواهیم کرد.»

یکی از خواسته‌های ایران در مذاکرات هسته‌ای برچیدن یک‌باره تحریم‌هاست اما کشورهای غربی با این موضوع مخالف‌اند.

فرانک اشتاین‌مایر مذاکرات هسته‌ای را در «مرحله حساسی» توصیف کرد و گفت مسائل فنی اکنون بر روی میز مذاکرات قرار دارند.

او گفت اکنون زمان آن فرارسیده که ایران تصمیمات سیاسی ضروری برای رسیدن به یک توافق دائمی را بگیرد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران

پس از دیدار بروکسل، محمدجواد ظریف مذاکرات با همتایان اروپایی خود را «خوب» توصیف کرد و گفت: «در دیدارهای دو جانبه درباره مسایل منطقه‌ای گفت‌وگو شد و در دیدار عمومی هم بحث‌های هسته‌ای یک‌بار دیگر مرور شد به‌ویژه درباره مسایلی که بیشتر به گفت‌وگو نیاز دارد، بحث کردیم.»

«اختلاف تنها بر سر یک مسأله فنی مهم باقی مانده»

در همین حال، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز سه‌شنبه پس از دیدار دوم خود با ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا در لوزان سوئیس اعلام کرد که در «۹۰ درصد مسائل فنی» توافق حاصل شده است.

صالحی گفت: «در عمده مسائل به نقاط تفاهم مشترک رسیده‌ایم، فقط یک مورد اختلاف که بسیار هم مهم است باقی مانده که در گفت‌وگوهای عصر امروز تلاش می‌کنیم، آن را حل و فصل کنیم.»

صالحی بدون آن‌که بگوید این «مورد بسیار مهم» چیست افزود درباره آن جلسه‌ای برگزار خواهد شد که وزیران امور خارجه ایران و آمریکا نیز در آن شرکت خواهند کرد.

روز دوشنبه یکی از مسئولان آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت مطمئن نیست که این مذاکرات در روز تعیین‌شده ۳۰ مارس / ۱۰ فروردین ۱۳۹۴ به نتیجه برسد.

بیشتر بخوانید: «مذاکرات هسته‌ای ممکن است تا پایان مارس به نتیجه‌ای نرسد»

این دیپلمات آمریکایی گفت: «ما تلاش خواهیم کرد به این هدف [تا پایان مارس] برسیم اما صادقانه باید گفت معلوم نیست بتوانیم به آن دست یابیم.»

ایران و گروه ۱+۵ توافق کرده‌اند که مذاکرات را تا پایان ماه ژوئن ۲۰۱۵ ادامه دهند. قرار است توافق کلی تا پایان ماه مارس به دست آید و سپس به جزئیات پرداخته شود.

Share