Share

گروه دولت اسلامی (داعش) در پی مکث دولت عراق در ادامه حمله به تکریت، موفق به حفظ این شهر شده است. نیروهای دولتی عراق به همراه کردها، قبایل سنی و شبه‌نظامیان شیعه که داعشی‌ها را محاصره کرده بودند، می‌گویند تمامی نقاط تکریت بمب‌گذاری شده و در حال حاضر نمی‌توان به حملات ادامه داد.

Iraqi security forces and Hashid Shaabi stand with their weapons in the town of al-Alam

نزدیک به دو سوم نیروهایی که در عملیات تکریت شرکت دارند را نفرات مسلح سازمان شیعی «حشید شعبی» (داوطلبان مردمی) تشکیل می‌دهند

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه ۱۷ مارس / ۲۶ اسفند به‌نقل از منابع شبه‌نظامیان شیعه که در کنار نیروهای دولتی عراق می‌جنگند، نوشته است پیکارجویان داعش در خیابان‌ها، ساختمان‌ها و روی پل‌ها بمب کار گذاشته‌اند و همین موضوع موجب شده تا عملیات حمله به تکریت به حالت تعلیق در آید.

نیویورک تایمز نیز نوشته است جهادگران دولت اسلامی طی دو روز گذشته موفق شدند، بخش‌هایی از شهر تکریت را در برابر نیروی بزرگ دولتی عراق بازپس بگیرند.

این در حالی است که به گفته مقامات عراقی،‌ آنها برای پشتیبانی بیشتر، حفظ جان غیر نظامیان و همچنین جلوگیری از تخریب اموال و دارایی‌های مردم،‌ پیشروی خود به سمت تکریت را متوقف کرده‌اند.

عملیات بازپس‌گیری تکریت با شرکت ارتش عراق، شبه‌نظامیان شیعه و برخی از نیروهای مسلح قبایل سنی از پنجشنبه ۱۲ مارس متوقف شده است.

این عملیات در نزدیکی مقبره صدام حسین در روستای “آئوجا” آرام گرفته است. مکانی که برای هر دو طرف چه از منظر سیاسی و چه به لحاظ هویتی معنادار و نمادین است.

در فیلمی که اخیراً خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر کرده، سقف آرامگاه صدام حسین ریزش کرده و سراسر منطقه نیز با خاک یکسان شده است.

مقامات عراق و رهبران گروه‌های شبه‌نظامی شیعه اعلام کرده‌اند که از هفته گذشته آرامگاه صدام حسین را در کنترل داشته‌اند. این منابع گفته‌اند که تعداد زیادی از جنگجویان دولت اسلامی که در تکریت بودند، به محاصره نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان شیعه درآمده‌اند.

بر اساس اطلاع این مقامات، عملیات باز پس گیری تکریت ممکن است در چند روز آینده از سر گرفته شود. این خبر در حالی منتشر می‌شود که یکشنبه یک منبع آگاه در مرکز فرماندهی نظامی گفته بود برای باز پس‌گیری کامل شهر به «نیروهای آموزش‌دیده‌ و حرفه‌ای» بیشتری برای درگیری‌های کوچه به کوچه نیاز است.

کنترل تکریت در دست داعش

گزارش‌ها از عراق حاکی از آن است که با وجود آنکه تعداد کمی از پیکارجویان دولت اسلامی در تکریت حضور دارند، کنترل این شهر همچنان در دست آنها است.

این در حالی است که محمد سلم الغبان، وزیر کشور عراق می‌گوید، این توقف «عمدی و موقتی» است. او این مکث را «فرصتی برای مردم تکریت» می‌داند تا برای حفظ جانشان شهر را ترک کنند.

وزیر کشور عراق در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی دولتی العراقیه گفته نیروهای نظامی می‌خواهند تلاش کنند تا جایی که ممکن است تلفات کاهش پیدا کند و زیرساخت‌های شهر حفظ شود.

به گفته مقامات عراق هدف اولیه این بود که کنترل روستاهای اطراف تکریت را به مردم محلی از جمله سنی‌هایی که به شبه‌نظامیان شیعه پیوسته‌اند، بازگردانند.

انتقاد از دولت عراق در پی توقف عملیات

در پی توقف عملیات تکریت منتقدان، دولت عراق را به سبب عدم توانایی در پیشبرد این تهاجم که با حضور نزدیک به ۳۰ هزار نیروی نظامی برنامه‌ریزی شده بود، به چالش کشیده‌اند. ‌

این منتقدان توقف عملیات باز پس گیری تکریت را نشانه‌ای بد برای تلاش‌های آینده در جهت ریشه‌کنی داعش در شهر‌ه‌های بزرگتری همچون موصل دانسته‌اند.

نزدیک به دو سوم نیروهایی که در عملیات تکریت شرکت دارند را نفرات مسلح سازمان شیعی «حشید شعبی» (داوطلبان مردمی) تشکیل می‌دهند. این نیروها که پس از فتوای آیت‌الله علی حسینی سیستانی، مرجع شیعیان به جنگ با داعش فراخوانده شدند، از طرف ایران پشتیبانی می‌شوند.

همزمان با این تحولات نگرانی‌‌های بین‌المللی از خشونت علیه شهروندان تکریت و تخریب اموال آنها در این شهر عمدتاً سنی‌نشین افزایش پیدا کرده است. پیش‌تر نیز نهادهای بین‌المللی گزارش‌هایی از بدرفتاری شبه‌نظامیان شیعه منتشر کرده بودند.

عدنان یونس، سخنگوی هلال احمر در صلاح‌الدین گفته است که حداکثر ۲۰ درصد از شهروندان تکریت یعنی در حدود ۳۰ هزار تن، همچنان در این شهر باقی‌مانده‌اند.

Share