Share

معاون علی یونسی، احضار دستیار رئیس‌جمهوری ایران درحوزه اقوام و اقلیت‌ها را تکذیب کرد.

Ali-Younesi

سخنان یونسی پیشتر نیز درباره نقض حقوق بشر در ایران و تشویق به استفاده از نماد شیر و خورشید حاشیه‌ساز شده بود

درحالی که خبرگزاری تسنیم، خبر از احضار مشاور رئیس‌جمهوری ایران در حوزه اقلیت‌ها به دادگاه ویژه روحانیت داده بود، سعید زارع معاون علی یونسی این خبر را حاشیه‌سازی رسانه‌های منتقد دولت دانست.

شنبه این هفته، ۲۱ نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه خواهان پیگیری حقوقی سخنان او درباره «نفوذ ایران در عراق» شده بودند.

مشاور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران یکشنبه ۱۷ اسفندماه در سخنانی که با واکنش منفی وزارت خارجه عراق روبرو شد، گفته بود: «در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست و این مسئله هم برای امروز است و هم گذشته.»

نمایندگان مجلس ایران این اظهارات را «بحران آفرینی و تهدید امنیت ملی» خواندند. یونسی اما سه روز پس از این اظهارات در گفت‌وگو با شبکه العالم، وابسته به جمهوری اسلامی ایران، با تصحیح سخنانش در همایش «ایران، ملیت، تاریخ و فرهنگ» گفته بود که ایران نمی‌خواهد تمامیت ارضی و استقلال کشور‌ها به‌ویژه عراق را مخدوش کند.

منتقدان یونسی اما گفته‌های او مبنی بر اینکه «جغرافیای ایران و عراق غیرقابل تجزیه است و فرهنگ ما غیرقابل تفکیک است؛ پس ما یا باید با هم بجنگیم و یا یکی شویم» را موجب تقویت گفتمان «ایران‌هراسی» می‌دانند.

دومین ادعای احضار یونسی

این دومین بار است که رسانه‌های منتقد دولت مدعی می‌شوند که علی یونسی به دادگاه ویژه روحانیت احضار شده است. خردادماه امسال روزنامه کیهان خبر داد بود که یونسی بعد از حضور در دادگاه ویژه روحانیت به دلیل اظهارات‌ «بی‌جا و حاشیه‌ساز» مورد بازجویی قرار گرفته و تعهد کتبی داده است.

دادگاه ویژه روحانیت یکی از مراجع قضایی ایران است که به جرائم روحانیون ایران رسیدگی می‌کند. این دادگاه ویژه به دستور آیت‌الله خمینی رهبر وقت ایران تشکیل شد و در اصول قانون اساسی تدوین نشده است. دادگاه ویژه روحانیت مستقیم زیر نظر رهبر ایران اداره می‌شود.

پیش‌تر نیز محافظه‌کاران و منتقدان دولت ایران علی یونسی را به سبب اظهاراتی درباره نقض حقوق بشر در ایران، تشویق به استفاده از نماد شیر و خورشید و آموزش زبان‌ مادری به اقلیت‌های مورد انتقاد قرار داده بودند.

علی یونسی در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی ریاست وزارت اطلاعات را بر عهده داشت. رسانه‌های منتقد دولت از او به عنوان «اسفندیار رحیم مشایی در کابینه روحانی» نام می‌برند.

Share