Share

احمد رونقی ملکی، پدر حسین رونقی ملکی، وبلاگ‌نویس زندانی تهدید کرده که اگر فرزندش تا چند روز دیگر از زندان آزاد نشود، «کفن» خواهد پوشید و خودش را مقابل دفتر دادستانی به آتش خواهد کشید.

حسین رونقی ملکی در کنار مادرش زلیخا موسوی

حسین رونقی ملکی در کنار مادرش زلیخا موسوی

رونقی ملکی به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته است که با این اقدام می‌خواهد همه دنیا صدای پدر یک زندانی را بشنوند.

حسین رونقی ملکی از شهریورماه امسال از زندان آزاد و به دلیل بیماری، ادامه اجرای حکمش متوقف شده بود اما نهم اسفندماه جاری به دادسرای اوین احضار و بازداشت شد.

این وبلاگ‌نویس پس از بازداشت دست به اعتصاب غذا زد اما بعد از این‌که او را از بند هشت اوین به بندی دیگر منتقل کردند، اعتصاب غذایش را شکست. با این حال خانواده او می‌گویند که این زندانی پس از پایان اعتصاب غذا شرایط خوبی ندارد و از بیماری‌های کلیوی، گوارشی و پروستات رنج می‌برد.

به‌گفته پدر این وبلاگ‌نویس، مسئولان پرونده فرزندش می‌خواهند «ستار دوم» بسازند. اشاره احمد رونقی ملکی به کشته‌ شدن ستار بهشتی، کارگر وبلاگ‌نویس، در بازداشتگاه نیروی انتظامی است.

ستار بهشتی در آبان‌ ماه ۱۳۹۱ در بازداشتگاه پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی (فتا) کشته شد.

پدر حسین رونقی ملکی می‌گوید فرزندش سه بار از سوی کمیسیون پزشکی قانونی به دلیل بیماری‌های متعددش، حکم «عدم تحمل کیفر» گرفته و نباید به زندان برگردد اما مسئولان مدعی‌اند که او «قصد فرار از ایران» را داشته و او را دوباره زندانی کرده‌اند.

زلیخا موسوی، مادرحسین رونقی ملکی نیز پیشتر گفته بود که خدابخشی، معاون دادستان به او گفته که «عفو رهبری را قبول ندارد و حسین را هر طور که شده به زندان باز می‌گرداند.»

حسین رونقی ملکی که با نام مستعار بابک خرمدین وبلاگ می‌نوشت، در تاریخ ۲۲ آذرماه ۱۳۸۸ در شهر ملکان استان آذربایجان شرقی بازداشت شد و به گفته خانواده‌اش حدود ۳۰۰ روز در سلول‌های انفرادی بند دو الف زندان اوین بوده است.

این فعال حقوق بشر از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم به تأیید دادگاه تجدید نظر استان تهران رسید.

رونقی ملکی ۱۲ تیرماه سال ۱۳۹۱ پس از ٣٢ ماه حبس و با پشت سر گذاشتن چندین اعتصاب غذا سرانجام با وثیقه یک میلیارد تومانی به مرخصی آمده بود اما پس از مدتی و در جریان کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان آذربایجان دوباره بازداشت شد.

این وبلاگ‌نویس ۱۲ شهریورماه سال جاری به دلیل بیماری از زندان آزاد شده بود.

به گفته انجمن‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، ایران یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای وبلاگ‌نویسان و وب‌نگاران به شمار می‌رود.

Share