Share

در چهارمین روز مذاکرات هسته‌ای، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به خبرنگاران گفته که بعید است در این زمان لازم باشد وزیران خارجه ۱+۵ گردهم بیایند.

Iranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif addresses the media during a news conference in Vienna

ظریف گفته است: «هر زمان راه‌حل‌ها پیدا شد و شروع به توافق شد، شاید نیاز به حضور وزرا باشد اما فکر نمی‌کنم آن زمان الان باشد.»

مذاکرات هسته ای میان ایران و آمریکا در لوزان سوئیس در جریان است و در چهارمین روز، محمد جواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و آمریکا با یکدیگر گفت‌وگو کردند. وزیر خارجه ایران اعلام کرده که این دور از مذاکرات تا روز جمعه ادامه دارد اما اگر لازم باشد، بیشتر هم ادامه پیدا خواهد کرد.

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا نیز دیدار داشتند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته تنها یک اختلاف فنی باقی مانده اما این ادعا از سوی سخنگوی کاخ سفید تایید نشده است. کاخ سفید می‌گوید احتمال رسیدن به توافق ۵۰ درصد است.

این در حالی است که در پی دیدار وزیر امور خارجه ایران با وزیران خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا، فرانک ـ والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان روز سه‌شنبه ۱۷ مارس گفته بود: «تصور من بر این است که ما در هفته‌های اخیر گام‌هایی به پیش برداشته‌ایم اما در این راه طولانی که پیموده‌ایم هنوز موانع عمده‌ای باقی مانده‌اند که باید بر آن‌ها فائق آمد. ما بار دیگر روشن کردیم که توافق به هر قیمتی نباید صورت گیرد.»

محمدجواد ظریف همچنین درباره پیشرفت مذاکرات گفته: «توافق زمانی خواهد بود که تمام موضوعات به صورت متن مکتوب و به صورت ریز و دقیق تهیه شده باشد و آن وقت توافق خواهیم داشت. من بعید می‌دانم که در فاصله یکی دو روز آینده چنین چیزی رخ دهد.»

به گفته وزیر خارجه ایران، برای  رسیدن به راه حل و مکتوب کردن آنها قبل از اعلام تفاهم وزیران خارجه باید کار مشترک کارشناسی انجام شود و هم‌اکنون برای رسیدن به این مرحله تلاش می‌شود.

ایران و گروه ۱+۵ توافق کرده‌اند که مذاکرات را تا پایان ماه ژوئن ۲۰۱۵ ادامه دهند. قرار است توافق کلی تا پایان ماه مارس به دست آید و سپس به جزئیات پرداخته شود.

Share