Share

وزارت دفاع آمریکا می‌خواهد برای پیشبرد برنامه‌های خود در اوکراین نیروهای آموزش نظامی را به این کشور اعزام کند. حدود ۲۹۰ تن از این نیروها که در شهر ویچنزای ایتالیا مستقر هستند احتمالاً در ماه آوریل به غرب اوکراین می‌روند تا به گارد ملی این کشور آموزش نظامی بدهند.

هزاران نفر از نیروهای آمریکایی در شرق اروپا مستقر شده‌اند.

هزاران نفر از نیروهای آمریکایی در شرق اروپا مستقر شده‌اند.

روزنامه نظامی Stars and Stripes آمریکا این خبر را به‌نقل از استیون وارن، سخنگوی پنتاگون منتشر کرده است. از هفته‌ها پیش در مورد اعزام نیروهای آموزشی آمریکا به اوکراین گمانه‌زنی‌هایی می‌شد.

سربازان آمریکایی به نیروهای دولتی اوکراین محافظت بهتر از زیرساخت‌ها، مراقبت‌های پزشکی فوری و مقابله با توپخانه و شلیک موشک‌های دشمن را آموزش خواهند داد.

با این حال به‌گفته استیون وارن هنوز دستورات مشخصی صادر نشده اما این نیروها در آخر ماه آوریل اعزام خواهند شد.

وزارت امور خارجه روسیه در روز ۵ مارس / ۱۴ اسفند از رسیدن نخستین گروه از سربازان آمریکایی به غرب منطقه بحران‌زده خبر داده بود. الکساندر لوکاشوویچ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، به اینترفاکس گفته بود تعداد سربازان آمریکایی در لیویو، واقع در مرز لهستان، تا ۳۰۰ نفر افزایش یافته‌اند.

بیشتر بخوانید: افزایش نفرات ارتش اوکراین و «حضور نظامیان آمریکایی‌» در این کشور

پیش از این هزاران نفر از نیروهای آمریکایی در شرق اروپا مستقر شده‌اند. به عنوان اقدامی بازدارنده در برابر روسیه، واشنگتن حدود ۱۰ پیش، صدها تانک، خودروهای زرهی و دیگر تجهیزات نظامی را به کشورهای بالتیک تحویل داده و سه هزار سرباز را در منطقه جابه‌جا کرده است. این نیروها باید با همراهی دیگر کشورهای عضو ناتو در میانه ماه مه رزمایش ۹۰ روزه‌ای را آغاز کنند.

یک ماه و نیم پیش نیز «سی‌ان‌ان» و «نیویورک تایمز» از بررسی طرح ارسال سلاح به این کشور توسط وزارت خارجه ایالات متحده گزارش داده‌ بودند.

در ۱۱ ماه گذشته، بیش از پنج هزار و ۵۰۰ نفر در درگیری‌های دولت اوکراین و جدایی‌طلبان شرق این کشور کشته شده‌اند.

بر اساس توافقنامه مینسک از روز ۱۵ فوریه / ۲۶ بهمن سال جاری آتش‌بس میان نیروهای اوکراین و جدایی‌طلبان برقرار شده است. فرانسوا اولاند (رییس جمهور فرانسه)، آنگلا مرکل (صدراعظم آلمان)، ولادیمیر پوتین (رییس جمهور روسیه) و پترو پروشنکو (رییس جمهور اوکراین) توافقنامه مینسک را امضا کرده‌اند.

Share