Share

دو مقام امنیتی آمریکا که به‌شرط ناشناس ماندن با روزنامه لس‌آنجلس تایمز صحبت کرده‌اند می‌گویند که اسناد محرمانه و امنیتی ایالات متحده آمریکا در یمن توسط حوثی‌ها غارت شده است.

Houthi fighters capture city near Yemeni capital

آن‌ها گفته‌اند که این اسناد از زمان اشغال صنعا توسط شیعه‌های حوثی به ایران فرستاده شده است و اکنون هم با تصرف پایگاه نظامی آمریکایی‌ها در عدن، اسناد بیشتری به دست ایران خواهد رسید.

روزنامه لس‌آنجلس تایمز در گزارشی که عصر روز چهارشنبه ۲۵ مارس / ۵ فروردین منتشر کرده از قول دو مقام امنیتی آمریکا می‌گوید که اسناد محرمانه آمریکا، شامل نام مأموران امنیتی این کشور، رابط‌های بومی این مأموران، جزئیات برنامه ضد تروریستی ایالات متحده آمریکا و همچنین پرونده‌های مالی سازمان سیا و سازمان‌های امنیتی خصوصی در یمن به دست ایران افتاده است.

مقامات اطلاعاتی آمریکا بر این باورند فایل‌ها به طور مستقیم به مشاوران ایرانی شبه‌نظامیان حوثی فرستاده شده و این انتقال از زمان کنترل صنعا در سپتامبر گذشته آغازشده و اکنون با تصرف پایگاه نظامی آمریکایی‌ها در حومه عدن به وضعیت بحرانی رسیده است.

صبح روز چهارشنبه ۵ فروردین حوثی‌ها که از صنعا به‌سوی عدن پیشروی کرده‌اند، پایگاه هوایی «العند» در نزدیکی عدن را تصرف کردند. این پایگاه پیش از این از فرودگاه‌های مورد استفاده نیروهای آمریکایی برای حمله پهبادهای این کشور به نیروهای القاعده در یمن بود. یگان فرماندهی برنامه ضد تروریستی آمریکا در یمن نیز در این پایگاه مستقر بوده است.

بیشتر بخوانید: شبه‌نظامیان حوثی به ۲۰ کیلومتری شهر عدن رسیده‌اند

در فاصله روزهای اول تا دوم فروردین ماه، نیروهای نظامی آمریکا که از پیش‌روی حوثی‌ها به جنوب یمن نگران بودند، پایگاه «العند» را ترک کردند.

مقامات امنیتی آمریکایی که با لس‌آنجلس تایمز صحبت کرده‌اند بر این باورند که شبکه‌های اطلاعاتی آمریکا در یمن، با پیشروی اخیر شورشیان شیعه آسیب شدید دیده است. نیروهای محلی که با ارتش آمریکا، سازمان سیا و یا دیگر سازمان‌های اطلاعاتی در یمن همکاری می‌کردند، اکنون در معرض خطرند. چرا که اسنادی شامل اطلاعات هویتی برخی از این رابط‌ها اکنون به دست شورشیان شیعه افتاده است. نیروهای امنیتی وفادار به منصور هادی سعی کرده‌اند که برخی از این فایل‌ها را نابود کنند اما به طور کامل موفق نبوده‌اند.

عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن که خود به دلیل حملات شبه‌نظامیان حوثی به عدن، از این شهر گریخته است، از دوستان ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شد. بارک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، شش ماه پیش عملیات‌های مشترک یمن و آمریکا بر ضد القاعده را به عنوان یک مدل موفق عملیات ضد تروریستی مورد ستایش قرار داده بود.

بیشتر بخوانید:

رئیس‌جمهور یمن خواهان کمک برای جلوگیری از پیشروی شیعیان حوثی شد

تصرف یک شهر استراتژیک در یمن توسط حوثی‌های مورد حمایت ایران

حمله هوایی به قرارگاه عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن

Share