Share

مقام‌های رسمی می‌گویند ایران و قدرت‌های جهانی بر سر امضای یک پیمان دو سه صفحه‌ای با هدف پایان دادن ایران به برنامه هسته‌ای ‌خود، بر پایه یک توافق بلند مدت، به توافق نهایی نزدیک شده‌اند.

اکنون در مذاکرات هستی بحث بر سر سندی «دو سه صفحه‌ای» برای انتشار عمومی است

اگر این توافق صورت بگیرد، پس از ۱۲ سال یکی از پر مناقشه‌ترین پرونده‌های بین‌المللی پایان می‌پذیرد. پایانی که برای ایران آغاز دوره‌ای تازه در فعالیت‌های اقتصادی و خارج شدن از انزوا در روابط بین‌المللی‌‌اش است.

انتشار این خبر در شرایطی است که گفته می‌شود دو طرف همچنان درباره برخی جزئیات کلیدی به شدت در حال مذاکره‌اند.

بیشتر بخوانید: ظریف: توافق دو-صفحه‌ای ببر کاغذی‌ست، هرکسی می‌تواند بکُشدش

یک مقام ارشد ایرانی نزدیک به گفت‌وگوهای هسته‌ای که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری رویترز گفته «طرف‌ها به مرحله نهایی امضای توافق و اعلام شفاهی‌ آن بسیار بسیار نزدیک هستند».

اگرچه بنابر گفته مقامات رسمی این مذاکرات طی چند روز باقی مانده نیز ممکن است به شکست منجر شود.

جان کری و محمدجواد طریف برای به دنبال یک چارچوب سیاسی برای توافق روزهاست که در لوزان سوئیس در حال گفت‌وگو هستند. دیگر وزرای خارجه گروه ۱+۵ قرار است ظرف امروز و فردا به لوزان سوئیس بروند.

در این مذاکرات بحث بر سر سند «علنی» و «دو سه صفحه‌ای» است که در معرض عموم قرار خواهد گرفت. با این حال، جزئیات محرمانه باقی خواهد ماند.

آمریکا و آلمان گفته‌ بودند که زمان آن رسیده که ایران تصمیمی دشوار بگیرد.

اما همزمان یک مقام آمریکایی ابراز امیدواری کرده که گفت‌وگوی حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران با قدرت‌های جهانی نشانه‌ای از آمادگی تهران برای تصمیم‌گیری‌های دشوار باشد.

بیشتر بخوانید: ابراز امیدواری مقام آمریکایی به آمادگی ایران برای تصمیم‌‌گیری‌های دشوار

حسن روحانی هفته گذشته با سران کشورهای بریتانیا، فرانسه و روسیه به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد. روحانی همچنین نامه‌ای با هدف خارج کردن گفت‌وگوهای هسته‌ای از «شکست و بن‌بست» به سران شش قدرت جهانی از جمله باراک اوباما، همتای آمریکایی‌اش نیز ارسال کرده است.

دوره تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی از هفته گذشته در لوزان سوئیس آغاز شده و مهلت آن ۳۱ مارس / ۱۱ فروردین به پایان می‌رسد.

Share