Share

پیمان حاج محمود عطار، وکیل شاکیان مسعود میرکاظمی، وزیر نفت دولت پیشین ایران، می‌گوید که به سرانجام رسیدگی به این پرونده «خوش‌بین» نیست.

masoud mirkazemi

مسعود میرکاظمی، عضو پیشین سپاه، در حالی در دولت دهم وزیر نفت شد که هیچ تجربه‌ای در این صنعت نداشت

عطار به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفته است که این پرونده «روند خوبی» را طی می‌کرده و به «نتایج قابل قبولی» رسیده بود اما با جابه‌جایی بازپرس و آمدن بازپرس جدید «پرونده عملاً به صورت معلق باقی‌مانده است.»

میرکاظمی متهم شده که در دولت پیشین ایران با تأکید بر تولید بنزین پتروشیمی، خواستار «خودکفایی» ایران در عرصه تولید بنزین بوده که این مسأله به قیمت آلودگی شدید محیط زیست، به خصوص در شهر تهران تمام شده است.

سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نفت دولت پیشین را متهم به تولید بنزین سرطان‌زا کرده است. این در حالی است که منتقدان دولت می‌گویند سازمان محیط زیست هنوز نتوانسته شواهد قطعی برای سرطان‌زا بودن بنزین‌های پتروشیمی ارائه دهد.

ردپای معاونان وزیر در پرونده

حاج محمود عطار می‌گوید: «بعد از گذشت یک سال از شکایت مطرح شده، قاضی نسبت به پرونده اشراف پیدا کرده بود و مراحل پایانی اتخاذ تصمیم را می‌پیمود اما در حال حاضر با تغییراتی که در قاضی پرونده رخ داده، بلا اقدام مانده است لذا تا قاضی جدید بخواهد این پرونده قطور را بخواند و در جریان مکاتباتی که بین مرجع قضایی و مراجع ذیربط شده، جلسات و لوایحی که رد و بدل شده، قرار گیرد ماه‌ها به طول می‌انجامد و مشخص نیست به چه نتیجه‌ای می‌انجامد.»

به گفته این وکیل دادگستری، «قطعا میرکاظمی به تنهایی در تولید و توزیع بنزین پتروشیمی دست نداشته بلکه معاونان و کارخانه‌هایی که این بنزین را تولید می‌کردند نیز همگی مسئولیت دارند و باید پاسخگو باشند.»

موضوع آلوده بودن بنزین‌های تولیدی در پتروشیمی اختلافات زیادی در ایران برانگیخت. تولید این بنزین‌ها که در دولت محمود احمدی‌نژاد آغاز شد، در دولت حسن روحانی متوقف شد.

پیمان حاج محمود عطار، علیرضا دقیقی و مصطفی ترک همدانی، سه وکیل دادگستری هستند که علیه وزیر پیشین نفت شکایت کرده‌اند.

مسعود میرکاظمی که پیشتر عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده، با روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد، وزیر بازرگانی شد. او در دور دوم دولت احمدی‌نژاد پس از سال ۱۳۸۸، با رأی شکننده‌ای به عنوان وزیر نفت انتخاب شد در حالی که هیچ تجربه‌ای در صنعت نفت نداشت و در سخنرانی روز رأی اعتماد در مجلس، به جای بشکه،  از تُن به عنوان واحد اندازه‌گیری نفت استفاده کرد.

Share