Share

روزنامه نیویورک ‌تایمز خبر داده که ایران بر خلاف تعهدات پیشین که پذیرفته بود ذخایر اورانیوم خود را به خارج از کشور ارسال کند، عقب‌نشینی کرده و حاضر نیست این ذخایر را از کشور خارج کند. این خبر در حالی منتشر شده که مذاکرات تعیین‌کننده هسته‌ای امروز با حضور طرفین در سوئیس آغاز شده است.

نشست وزیران خارجه ۱+۵ و ایران در هتل «بو ریواژ» لوزان سوئیس آغاز شد

نشست وزیران خارجه ۱+۵ و ایران در هتل «بو ریواژ» لوزان سوئیس آغاز شد

بر پایه گزارش این روزنامه، ایران پذیرفته بود که بخش زیادی از ذخایر اورانیوم خود را که ممکن است برای ساخت سلاح اتمی استفاده شود به روسیه منتقل کند اما عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران روز یکشنبه ۲۹ مارس / ۹ فروردین در جمع خبرنگاران گفت تهران حاضر به از دست دادن ذخایر اورانیوم خود که میلیاردها دلار برای آن هزینه کرده، نیست.

میزان ذخایر اورانیوم ایران افزون بر ۲۰۰ کیلوگرم برآورده می‌شود.

نیویورک تایمز می‌نویسد این تصمیم «تعجب‌برانگیز» ایران می‌تواند مانع بالقوه بزرگی برای بالا بردن احتمال بروز بحران در مذاکرات هسته‌ای باشد که هم‌اکنون در لوزان سوئیس در جریان است.

مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه کشورهای ۱+۵ که شامل بریتانیا، فرانسه، روسیه، آمریکا، چین و آلمان است تا روز ۳۰ مارس / ۱۱ فروردین ۹۴ تمدید شده است. هدف این مذاکرات، پایان دادن به بن‌بست هسته‌ای ۱۲ ساله ایران با غرب و کاهش خطر بروزبه جنگ در خاورمیانه است.

روز گذشته نیز فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان گفته بود که ممکن است در آستانه پایان مهلت مذاکرات «شاهد مرحله بحرانی دیگری باشیم.»

نیویورک تایمز آبان‌ماه سال گذشته خبر داده بود که ایران به‌طور موقت با انتقال بخش زیادی از ذخایر اورانیوم خود به روسیه در صورت توافق هسته‌ای موافقت کرده است. مطابق این توافق، قرار بود روسیه اورانیوم ایران را به میله‌های سوختی مخصوص برای استفاده در نیروگاه هسته‌‌ای بوشهر که تنها راکتور تجاری ایران قلمداد می‌شود، تبدیل کند.

Nucleartalks-Lausanne-3

پس از تبدیل اورانیوم به میله‌های سوختی نمی‌توان از آن برای ساخت سلاح اتمی استفاده کرد. این اقدام می‌تواند بخش اعظمی از نگرانی‌های غرب درباره ذخایر اورانیوم ایران را کاهش دهد.

آغاز نشست وزیران خارجه ۱+۵ و ایران در لوزان

نشست وزیران خارجه ۱+۵ و ایران از ساعتی پیش در هتل «بو ریواژ» لوزان سوئیس آغاز شده است.

در این نشست افزون بر وزیر خارجه ایران، وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دور یک میز نشسته‌اند.

این نخستین بار است که همه طرف‌های مذاکرات هسته‌ای در بالاترین سطح با هم دور یک میز می‌نشینند. وزیران خارجه آمریکا، فرانسه و آلمان قرار بود پیش از پایان مهلت مذاکرات، لوزان را ترک کنند اما همه آن‌ها سفرهای خود را لغو کرده‌اند تا مذاکرات در بالاترین سطح همچنان ادامه پیدا کند.

هم‌زمان با آغاز نشست «مهم و تعیین‌کننده» امروز در لوزان، علی‌اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی گفته که «توافق باید متوازن باشد. یعنی این‌طور نباشد که ما فعالیت‌هایمان را متوقف کنیم و برداشتن تحریم‌ها موکول شود به چند سال نظارت و ارزیابی آن‌ها.»

به‌گفته ولایتی، همان‌طور که ایران در این طرف به تعهداتش عمل می‌کند، آن‌ها (غربی‌ها) هم باید به‌صورت هم‌ز‌مان به تعهداتشان عمل کنند.

مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب از آذرماه ۱۳۹۲ به‌طور جدی‌تر دنبال می‌شود و طرفین تلاش می‌کنند تا به توافق دست پیدا کنند.

در همین زمینه

ایران در آستانه پایان مهلت مذاکرات: هنوز هیچ توافقی به دست نیامده است

لحظه به لحظه با لوزان: مذاکرات هسته‌ای روز یکشنبه

 

 

Share