Share

خبر آزادی جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست آمریکا که در تهران در بازداشت به سر می‌برد، تکذیب شد. ظاهراً او به «جاسوسی» متهم شده است.

جیسون رضائیان ۳۱ تیرماه / ۲۲ ژوئیه سال گذشته در ایران دستگیر شد.

جیسون رضائیان ۳۱ تیرماه / ۲۲ ژوئیه سال گذشته در ایران دستگیر شد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) شامگاه سه‌شنبه ۱۱ فروردین / ۳۱ مارس به نقل از «یک منبع آگاه قضایی» گزارش داد که خبرهای منتشرشده در سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی در مورد آزادی رضائیان صحت ندارد.

به‌گفته این منبع قضایی که نامش فاش نشده، جیسون رضائیان بعد از قطعیت و اتمام دادرسی، به‌زودی محاکمه خواهد شد.

جیسون رضائیان تابعیت ایرانی ـ آمریکایی دارد.

خبر محاکمه این خبرنگار ایرانی – آمریکایی در حالی منتشر شده که تهران و واشنگتن هم‌اکنون در لوزان سوئیس در حال مذاکره بر سر برنامه اتمی ایران هستند.

جیسون رضائیان و یگانه صالحی، همسرش که خبرنگار نشریه «نشنال» است، سه‌شنبه ۳۱ تیرماه / ۲۲ ژوئیه سال گذشته در ایران دستگیر شدند.

یگانه صالحی دو ماه و نیم بعد در مهرماه از زندان آزاد شد.

بر پایه گزارش خبرگزاری ایرنا، رضائیان به «جاسوسی» متهم شده است. پیشتر نیز محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران، جیسون رضائیان را متهم کرده بود که «اقداماتی فرا‌تر از خبرنگاری انجام داده است.»

واشنگتن پست بازداشت این روزنامه‌نگار را نشانه‌ای از تلاش‌های تندروهای ایران برای فشار بر دولت حسن روحانی و «اختلاف‌های درونی» حکومت ایران دانسته است.

سال گذشته مری بریم رضائیان، مادر جیسون رضائیان با انتشار ویدئویی از مقام‌های ایرانی خواسته بود که پسر و عروس‌اش را آزاد کنند. او گفته بود که پسرش از بیماری فشار خون رنج می‌برد و دستگیری و بازداشت او می‌تواند وضعیت سلامتش را به خطر بیندازد.

محمدعلی کلی، قهرمان سابق مشت‌زنی جهان نیز ماه گذشته از مقام‌های ایرانی خواست تا جیسون رضائیان را آزاد کنند.

بیشتر بخوانید: درخواست محمد‌علی کلی از مقام‌های ایرانی برای آزاد کردن جیسون رضائیان

محمدعلی، جیسون رضائیان را خبرنگاری خوانده که در زمان ریاستش بر دفتر روزنامه واشنگتن پست در تهران، جهانیان را در جریان اخبار مربوط به مردم و فرهنگ ایران قرار داده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز از حکومت ایران خواسته تا جیسون رضائیان را آزاد کند.

انجمن‌های مدافع حقوق بشر از جمله سازمان گزارشگران بدون مرز، حکومت ایران را یکی از دشمنان آزادی مطبوعات معرفی می‌کنند که ده‌ها روزنامه‌نگار را به دلیل فعالیت حرفه‌ای روزنامه‌نگاری زندانی کرده‌اند.

Share