Share

صبح روز جمعه ۱۴ فروردین‌ماه هیأت ایرانی در مذاکرات هسته‌ای لوزان در میان استقبال گروهی از مردم وارد تهران شد.

محمدجواد ظریف در میان استقبال گروهی از مردم وارد تهران شد.

محمدجواد ظریف در میان استقبال گروهی از مردم وارد تهران شد.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در بدو ورود به تهران به بیانیه پایانی مذاکرات لوزان اشاره کرد و گفت: «مجموعه راه‌ حل‌های اعلام شده در این بیانیه می‌تواند مبنای سند نهایی مذاکرات هسته‌ای باشد.»

دور اخیر مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در لوزان سوئیس، سرانجام پس از هشت روز، عصر روز پنج‌شنبه ۱۳ فروردین‌ماه با صدور بیانیه مشترکی پایان یافت و اعلام شد که ایران و گروه ۱+۵ بر سر چارچوب کلی تفاهم‌نامه‌ای توافق کرده‌اند.

محمدجواد ظریف در نشست خبری در فرودگاه مهرآباد که اعضای هیأت مذاکره‌کننده نیز در آن حضور داشتند، از آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران برای آن‌چه «حمایت‌های بی‌نظیر از تیم مذاکره‌کننده» و «راهنمایی‌ها»ی او عنوان کرد، تشکر نمود.

ظریف همچنین از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران نیز تقدیر کرد و گفت او از مذاکرات هسته‌ای «حمایت شجاعانه» کرد.

ظریف گفت: «با واقع‌بینی طرف مقابل تا تیرماه سند بر مبنای راه حل‌هایی نگارش می‌شود که در روزها و ماه‌های گذشته درباره آن بحث و تبادل نظر شد. »

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز در این نشست از رهبر و رئیس جمهوری ایران تشکر کرد و گفت آینده را «بسیار روشن و تابناک» می‌بیند.

محمدجواد ظریف و علی‌اکبر صالحی در نشست رسانه‌ای فرودگاه مهرآباد پس از بازگشت از لوزان

محمدجواد ظریف و علی‌اکبر صالحی در نشست رسانه‌ای فرودگاه مهرآباد پس از بازگشت از لوزان

صالحی از محمدجواد ظریف نیز تقدیر کرد و حضور او را در رأس دستگاه دیپلماسی ایران «تقدیر الهی» دانست.

بیانیه پایانی لوزان؛ «افسار پاره» یا «فاجعه»

هنوز یک روز از انتشار بیانیه پایانی لوزان نگذشته است که نیروهای مخالف دولت اعتراض‌های خود را آغاز کرده‌اند. حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در مورد این بیانیه گفت: «نام توافق دو مرحله‌ای را بیانیه مطبوعاتی گذاشتیم.»

وی افزود: «در یک کلمه باید گفت که اسب زین شده را داده‌ایم و افسار پاره تحویل گرفته‌ایم.»

خبرگزاری فارس نیز در مقاله‌ای به تفاوت‌های بیانیه‌هایی که وزارت‌های امور خارجه  ایران و آمریکا آن‌ها را منتشر کرده‌اند پرداخته و نوشته است تفاوت‌ها «بسیار اساسی» است. فارس پس از اشاره به موارد تفاوت دو بیانیه نوشته است: «اگر متنی که وزارت خارجه آمریکا منتشرکرده صحت ندارد و متن وزارت خارجه ایران دقیق است، وزارت خارجه کشورمان باید بلافاصله با صدور بیانیه‌ای ضمن تکذیب متن آمریکایی، تأکید کند که چنین توافقاتی حاصل نشده و آن‌چه مورد توافق قرار گرفته، متن ایرانی است. در غیر این صورت، اگر متن آمریکایی جزئیات توافقی باشد که متن ایرانی به صورت کلیات بدان پرداخته، به معنی واقعی کلمه یک فاجعه رخ داده است.»

باید منتظر ماند و دید در روزهای آینده دیگر واکنش‌های مخالفان مذاکرات هسته‌ای در مورد تفاهم‌های مطرح‌شده در بیانیه مشترک لوزان چگونه خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بیانیه مشترک ایران و ۱+۵: لغو مشروط تحریم‌های اقتصادی

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هنوز در این رابطه اظهار نظری نکرده است.

هیأت مذاکره‌کننده ایران از ششم تا سیزدهم فروردین ۱۳۹۴ در سوئیس به مذاکره با نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ پرداخت.

Share