Share

واکنش‌های متفاوت و متناقض به تفاهم‌نامه لوزان همچنان ادامه دارد. محمد امامی کاشانی، امام جمعه موقت تهران در یکی از خطبه‌های نماز جمعه از این تفاهم‌نامه به عنوان «موفقیتی برای ایران» نام برد. در همان حال حسین نقوی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داده است که تفاهم‌نامه لوزان در نخستین جلسه کمیسیون امنیت ملی مورد بحث قرار می‌گیرد. شماری از نمایندگان محافظه‌کار مجلس از «تعدی به حقوق نمایندگان» سخن گفته‌اند و حسن روحانی، رییس جمهوری ایران نیز درباره تفاهم‌نامه لوزان در شبکه خبر با مردم سخن می‌گوید.

محمد جواد ظریف پس از ورود به فرودگاه مهرآباد تهران

محمد جواد ظریف پس از ورود به فرودگاه مهرآباد تهران

ماهیت تفاهم‌نامه لوزان

محمد امامی کاشانی، امام جمعه موقت تهران در دومین خطبه نماز جمعه این هفته تهران از تفاهم‌نامه لوزان به عنوان یک دستاورد موفقیت‌آمیز برای جمهوری اسلامی یاد کرد. او گفت: «ماهیت بیانیه‌ای که قرائت شد، چارچوب کلی است و جزئیات بعداً مورد بحث قرا می‌گیرد. این چارچوب کلی عالی است و برای ما موفقیت بود و باعث شد دنیای غرب ایران را برای داشتن انرژی هسته‌ای در رابطه با صنعت و تکنولوژی بپذیرد و برای ما جا باز کند.»

بر اساس تفاهم‌نامه لوزان میران غنی‌سازی ایران دست‌کم به میزان ۹۵ درصد کاهش پیدا می‌کند و لغو تحریم‌های اقتصادی علیه ایران نیز هنگامی امکان‌پذیر است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید کند ایران به تعهداتش پایبند بوده است.

امامی کاشانی با ستایش تلاش مذاکره‌کنندگان ایرانی و رهنمودهای رهبر جمهوری اسلامی گفت: «همان‌طور که ایران به تعهدات خود در چارچوب مشخص شده عمل می‌کند طرف غربی نیز باید به عهد خود وفا کند. اگر آن‌ها عهد خود را بشکنند ایران نیز عهد خود را می‌شکند.»

اعتراض گروهی از نمایندگان مجلس

در حالی که امام جمعه موقت تهران هم‌صدا با دولت روحانی از تفاهم‌نامه لوزان به عنوان یک موفقیت یاد کرده، گروهی از نمایندگان مجلس ایران از این تفاهم‌نامه خشنود نیستند.

حسین نقوی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داده است که تفاهم‌نامه لوزان در نخستین جلسه کمیسیون امنیت ملی مورد بحث قرار می‌گیرد.

او گفته است: «مجلس شورای اسلامی تحت هیچ شرایطی، تعهدهایی را فرا‌تر از سیاست‌های کلی نظام که در بحث‌هسته‌ای کاملاً روشن است، نمی‌پذیرد.»

اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفته ایران به خواست اصلی‌اش که لغو یک‌جای همه تحریم‌هاست، نرسیده.

این نماینده تیم‌مذاکره‌کننده ایران را متهم کرده که در لوزان «قوی» عمل نکرده‌اند.

منصور حقیقت‌پور، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران حتی یک گام فراتر رفته و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و تیم مذاکره‌کننده را به «تعدی آشکار و واقعی» در حدود اختیارات و وظایف نمایندگان مجلس متهم کرده است.

به گفته این نماینده محافظه‌کار مجلس ایران: « ظریف خود درباره پروتکل الحاقی که از اختیارات نمایندگان مجلس بود تصمیم‌گیری کرده و قطعاً مجلس پاسخگویی در این زمینه را در اولین جلسات هفته آینده در دستور کار قرار می‌دهد.»

در همان حال قرار است که حسن روحانی، رییس جمهوری امروز در شبکه خبر تلویزیون دولتی ایران درباره تفاهم‌نامه لوزان با مردم سخن بگوید.

در همین زمینه:

جرعه‌ای بزرگ از جام زهر دوم

آغاز انتقادها از بیانیه لوزان در بدو ورود ظریف به تهران

لوزانِ ۲ و پی ریزی توافق جامع هسته ای

انتقاد شدید نتانیاهو از تفاهم‌نامه لوزان

لوزان: نمایش تفاهم و واقعیت عدم توافق

 

Share