Share

روز چهارشنبه ۸ آوریل / ۱۹ فروردین آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان به مسکو سفر کرد تا در دیداری دو روزه با مقامات روسیه درباره روابط اقتصادی دو کشور گفت‌وگو کند. یک شب قبل از این سفر آنارشیست‌ها در آتن به خیابان آمده و با پلیس درگیر شدند.

اقدامات آنارشیست‌ها در همبستگی با ۲۱ زندانی صورت گرفته است که از یک ماه پیش در زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

اقدامات آنارشیست‌ها در همبستگی با ۲۱ زندانی صورت گرفته است که از یک ماه پیش در زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

درگیری‌های آتن سه‌شنبه شب ۷ آوریل / ۱۸ فروردین، همچون اغلب موارد در اطراف دانشکده پلی‌تکنیک آتن و همچنین در مرکز شهر و در نزدیکی ساختمان پارلمان رخ داد. آنارشیست‌ها که تعداد آن‌ها حدود ۲۰۰ نفر بود، خودروها و سطل‌های بزرگ زباله را در خیابان‌ها به آتش کشیدند و شیشه‌های مغازه‌ها را شکستند. آن‌ها به سوی مأموران امنیتی کوکتل‌مولوتوف نیز پرتاب کردند. پلیس برای پراکنده کردن معترضان به سوی آن‌ها گاز اشک‌آور پرتاب کرد.

آنارشیست‌ها شعارهایی با عناوین «جنگ دموکراسی»، «آتش در زندان‌ها» و یا «این مجلس باید به آتش کشیده شود» سر می‌دادند.

آن‌ها از دولت چپگرای آلکسیس سیپراس خواسته بودند تا قوانین کیفری دولت قبلی، از جمله قانون ضدترور را لغو کند. به اعتقاد آنارشیست‌ها قوانین کیفری فرایند عادلانه‌ای ندارند. آن‌ها همچنین خواهان بستن زندان امنیتی « Typ C» شده‌اند.

اعتراض آنارشیست‌ها از روزها پیش با اشغال دانشگاه‌ها آغاز شد. آن‌ها به ساختمان‌ها و دفاتر حزب حاکم سیریزا نیز حمله کردند.

این اقدامات آنارشیست‌ها در همبستگی با ۲۱ زندانی صورت گرفته است که از یک ماه پیش در زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند. این زندانیان اعضای گروه‌های مسلح چپ و چپ‌های تندرو هستند.

دولت سیپراس پیش از این گفته بود این خواسته‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد اما هنوز روشن نیست دولت چه امتیازهایی در این زمینه خواهد داد. اپوزیسیون نیز دولت را متهم ساخته که با آنارشیست‌ها سهل‌انگارانه رفتار می‌کند.

سفر سیپراس به مسکو و نگرانی اتحادیه اروپا

ساعاتی پس از این درگیری‌ها، آلکسیس سیپراس برای یک دیدار دو روزه به مسکو رفت. سیپراس در این سفر جنجالی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور، دمیتری مدودیف، نخست‌وزیر و سرگئی ناریشکین، رئیس دوما ملاقات خواهد کرد.

سفر آلکسیس سیپراس به مسکو در مرکز توجه رسانه‌ها، به‌ویژه در اروپا قرار گرفته است.

سفر آلکسیس سیپراس به مسکو در مرکز توجه رسانه‌ها، به‌ویژه در اروپا قرار گرفته است.

سفر آلکسیس سیپراس به مسکو در مرکز توجه رسانه‌ها، به‌ویژه در اروپا قرار گرفته است. رسانه‌ها می‌پرسند در حالی که یونان نسبت به سیاست کمک‌رسانی اروپا انتقاد دارد آیا این سفر برای دریافت کمک‌های مالی از روسیه خواهد بود و آیا در حالی که اروپا روسیه را مورد تحریم قرار داده، بهبود روابط یونان با روسیه رویکرد اروپا را نسبت به یونان تغییر خواهد داد؟

اتحادیه اروپا پیش از این از نخست‌وزیر یونان خواسته بود تا نگذارد جبهه ضد روسیه که اروپا و آمریکا در تشکیل آن تلاش کرده‌اند از هم بپاشد.

اتحادیه اروپا معتقد است روسیه در حال حاضر تحت تحریم‌های این اتحادیه قرار دارد و یونان که خود را عضو اتحادیه اروپا می‌داند نباید این تحریم‌ها را نادیده بگیرد.

افکلیدیس ساکالوتوس، معاون وزیر امور خارجه یونان در گفت‌وگویی با بلومبرگ گفته است روسیه یک کشور دوست ارتدکس است که روابط خوبی با یونان دارد اما آتن همچنان اتحادیه اروپا و منطقه یورو را مرکز توجه خود قرار می‌دهد. او در همین حال افزود یونان همچنان کشوری مستقل با یک سیاست خارجی مستقل است.

یونان و اتحادیه اروپا در روز پنج‌شنبه ۱۹ مارس / ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۳ توافق کردند که دولت یونان در روزهای آینده اصلاحات مشخصی را که به پیش خواهد برد اعلام کند تا بتواند بخشی از ۲۴۰ میلیارد یورو بسته کمک مالی را دریافت کند.

بدهی‌های یونان در حدود ۳۱۵ میلیارد یورو ارزیابی می‌شود که بیش از ۱۷۵درصد تولید ناخالص داخلی این کشور است. این مبلغ در تاریخ اتحادیه اروپا یک رکورد به حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید: توافق یونان و گروه یورو؛ وعده اصلاحات فوری

Share