Share

آمریکا به جنگنده‌های عربستان سعودی سوخت می‌رساند و از این کشور در نبرد با شیعیان حوثی در یمن حمایت می‌کند. ایران اما از حوثی‌ها حمایت می‌کند و به خلیج عدن ناو جنگی می‌فرستد. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از سیاست ایران در کمک به حوثی‌ها انتقاد می‌کند.

جان کری: آمریکا از کمک‌های ایران به حوثی‌ها به خوبی آگاه است.

جان کری: آمریکا از کمک‌های ایران به حوثی‌ها به خوبی آگاه است.

جان کری در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی پی‌بی‌اس گفت: «ایران باید درک کند که ایالات متحده به تماشا نمی‌نشیند که منطقه [خاور میانه] بی‌ثبات شود و یا برخی فراتر از قوانین بین‌المللی جنگ به‌راه ‌اندازند.»

وزیر امور خارجه آمریکا افزود ایالات متحده خواهان رویارویی نیست اما در کنار کشورهایی خواهد ایستاد که با تصمیم‌های ایران احساس خطر می‌کنند.

کری همچنین گفت که این موضوع به مذاکرات هسته‌ای ربطی ندارد: «ما می‌توانیم دو مسأله را همزمان با هم به پیش بریم.»

او ضمن اعلام نگرانی آمریکا از رویکرد ایران گفت ایالات متحده از کمک‌های تدارکاتی ایران به حوثی‌ها «به‌خوبی» آگاه است و هر هفته از ایران به یمن پروازهایی صورت می‌گیرد که آمریکا آن‌ها را ردیابی می‌کند.

جایزه القاعده برای کشتن رهبر حوثی‌ها

روز چهارشنبه ۸ آوریل/ ۱۹ فروردین، ایران دو ناو جنگی به خلیج عدن اعزام کرد. دریادار حبیب‌الله سیاسی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران گفت که این ناوها «از منافع جمهوری اسلامی در آب‌های آزاد حراست کرده و در این راستا در هر منطقه‌ای که لازم باشد حضور می‌یابند.»

بیشتر بخوانید: ناوهای جنگی ایران در خلیج عدن، ظریف در پاکستان

عربستان سعودی نیز اعلام کرد که اجازه نخواهد داد کشتی‌های ایرانی به سوی آب‌های یمن بیایند.

روز چهارشنبه ۸ آوریل / ۱۹ فروردین، ایران دو ناو جنگی به خلیج عدن اعزام کرد.

روز چهارشنبه ۸ آوریل / ۱۹ فروردین، ایران دو ناو جنگی به خلیج عدن اعزام کرد.

پنتاگون نیز به‌شکل رسمی از حمایت ارتش آمریکا از عربستان و متحدانش در ائتلاف منطقه‌ای علیه شیعیان حوثی سخن گفته است. یک هواپیمای مخصوص سوخت‌گیری آمریکا به جنگنده‌های «اف ـ ۱۶» امارات متحده عربی و «اف ـ ۱۵» عربستان سوخت رسانده است. این سوخت‌رسانی در حریم هوایی یمن صورت نگرفته است.

در مقابله با نیروهای حوثی، این تنها آمریکا و ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی نیستند که شرکت دارند، شبکه القاعده شبه‌جزیره عربستان نیز همین هدف را دنبال می‌کند.

این شبکه ویدئویی منتشر کرده‌ و در آن خواهان کشتن یا دستگیری عبدالمالک الحوثی، رهبر شیعیان حوثی و علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن شده‌ است. طرفداران علی عبدالله صالح در کنار حوثی‌ها علیه نیروهای عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور کنونی یمن می‌جنگند.

القاعده گفته است برای این منظور ۲۰ کیلوگرم طلا جایزه در نظر گرفته است.

Share