Share

با ابلاغ دستور وزیر ارشاد به رئیس سازمان حج و زیارت ایران، حج عمره ایرانی‌ها تعلیق شد.

haj33

این خبر را علی جنتی، وزیر ارشاد دوشنبه ۲۴ فروردین ماه، در حاشیه برگزاری جشن روز زن در این وزارتخانه اعلام کرد. او دلیل این تصمیم را عدم مجازات متهمان به تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده عربستان اعلام کرد.

به گفته وزیر ارشاد با وجود قول مقامات عربستان برای مجازات عاملان این تعرض،‌ آن‌ها تنها به عذر‌خواهی بسنده کرده‌اند.

علی جنتی از سوی حسن‌ روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، مسئول پیگیری اتفاقات فرودگاه جده شده است.

بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از سازمان حج و زیارت ایران خواسته شده که حج عمره تا زمان مجازات عاملان حادثه فرودگاه عربستان معلق شود.

این تصمیم درحالی اعلام می‌شود که چند روز پیش عربستان سعودی نیز اجازه فرود به یک فروند هواپیمای زائران ایرانی که از اصفهان عازم عربستان بود را نداد.

توقف حج عمره برای دومین‌بار

اعزام حجاج ایرانی به عربستان سعودی یک‌بار دیگر با تصمیم مقام‌های حکومت ایران در سال ۱۳۶۶ و به دنبال کشته‌ شدن زائران ایرانی در مراسم «برائت از مشرکین» متوقف شد. در آن زمان در درگیری نیروهای ضدشورش عربستان سعودی با تظاهرات‌کنندگان بیش از ۲۷۵ تن از زائران ایرانی کشته شدند.

پس از این حادثه رابطه ایران و عربستان سعودی تا مدتی قطع شد. در گفتار حکومتی در ایران از این حادثه با عنوان «جمعه خونین» یاد می‌شود.

همزمان حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت‌ ارشاد نیز گفته که «عذرخواهی ساده دولت عربستان برای از سر گرفتن سفر عمره مفرده کافی نیست و باید با هتاکان برخورد جدی شود.»

سخنگوی ارشاد با اشاره به انصراف بسیاری از زائران که نوبت سفرشان رسیده بود، گفته که مردم ایران حاضر نیستند به خاطر یک سفر مستحب، با حیثیت‌ آن‌ها بازی شود.

این تصمیم در حالی اعلام می‌شود که این حادثه واکنش و اعتراض گسترده‌ای را در میان شهروندان ایرانی به دنبال داشته است و برخی از اعتراض‌های شهروندان ایرانی، به دلیل بار نژاد پرستانه‌شان، با انتقاد مدافعان حقوق بشر مواجه شده است.

نزدیک به ۷۰ نماینده مجلس ایران و برخی از مراجع تقلید شیعه نیز با نکوهش این حادثه خواستار توقف سفرهای حج عمره شده بودند.

در ادامه واکنش‌ها به اتفاق فرودگاه جده، برخی منابع خبری در ایران اعلام کرد‌ه‌اند که سالانه نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان خرج سفرهای حج عمره ایرانیان به عربستان می‌شود.

بیشتر بخوانید: تشدید تنش‌های ایران و عربستان: احتمال لغو حج عمره

Share