Share

علیرضا هاشمی، دبیرکل سازمان معلمان ایران صبح روز یکشنبه ۳۰ فروردین توسط مأموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

علیرضا هاشمی، دبیرکل سازمان معلمان ایران

علیرضا هاشمی، دبیرکل سازمان معلمان ایران

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گزارش داده که دبیرکل سازمان معلمان به دلیل حکمی که در سال ۸۹ علیه او صادر شده بود، بازداشت شده است.

به‌نوشته ایلنا اجرای این حکم تاکنون به تأخیر افتاده بود.

طاهره نقیئی، قائم مقام سازمان معلمان ایران، گفته است علیرضا هاشمی در سال ۸۹ به دلیل «پیگیری مطلبات صنفی» و «دیدار با خانواده‌های معلمان زندانی» به ۵ سال زندان محکوم شده بود.

نقیئی اتهامات او را «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان کرده است.

به‌گفته قائم مقام سازمان معلمان، مأموران امنیتی حدود ساعت ۷ صبح یکشنبه وارد منزل علیرضا هاشمی شدند اما او در آن زمان در مدرسه بود. با تماس همسر هاشمی او خود را به سرعت به منزل می‌رساند و بازداشت می‌شود. دبیرکل سازمان معلمان هم‌اکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.

علیرضا هاشمی یک بار در جریان اعتراضات سال ۸۸ به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به‌مدت دو روز بازداشت شد. او پیش از آن در اسفندماه ۸۵ نیز در پی تجمع معلمان مقابل مجلس همراه با گروهی از فعالان صنفی بازداشت و سپس به سه سال زندان محکوم شده بود که پس از اعتراض و درخواست تجدیدنظر، این حکم لغو شد.

بازداشت دبیرکل سازمان معلمان در حالی صورت می‌گیرد که در دو ماه اخیر در بسیاری از شهرهای ایران معلمان دست به اعتراض‌های گسترده‌ای زده‌اند. آن‌ها خواستار افزایش دستمزد و بهبود وضعیت معیشتی خود هستند و می‌خواهند که حقوق‌شان با سایر کارمندان دولت هماهنگ شود در حالی‌که معتقدند در شرایط نابرابری به‌سر می‌برند.

در آخرین مورد از این اعتراض‌ها هزاران معلم صبح روز پنج‌شنبه ۲۷ فروردین در ده‌ها شهر ایران در مقابل اداره‌های آموزش و پرورش و ساختمان‌های فرمانداری‌ها و استانداری‌ها «تجمع سکوت» برگزار کردند.

بیشتر بخوانید: اعتراض گسترده معلمان ایران با برگزاری تجمع سکوت

Share