Share

تلویزیون دولتی سوریه یکشنبه ۲۶ آوریل/ ششم اردیبهشت اعلام کرد که پیکارجویان اسلام‌گرا پس از تصرف شهر کلیدی «جسر الشغور» در شمال این کشور، دست به کشتار فجیع ساکنان آن زدند. ناظران جنگ سوریه اما می‌گویند تنها حامیان دولت بازداشت شده‌اند و هیچ‌کس کشته نشده است.

Nusra Front

با حمله شورشیان به مواضع نیروهای دولتی، جبهه اصلی نبرد به دشت‌های کشاورزی جنوب شهر جسر الشغور کشیده شده است

به گزارش خبرگزاری رویترز، جبهه النصره، شاخه القاعده سوریه دیروز شنبه، برای اولین‌بار طی چهار سال گذشته و در طول جنگ داخلی سوریه موفق به تصرف «جسر الشغور» شد. شهری نزدیک به استان ساحلی «لاذقیه» که اهمیتی حیاتی برای بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه دارد.

اکنون تلویزون دولتی سوریه به نقل از یک منبع نظامی می‌گوید: «گروه‌های تروریست پس از ورود به شهر جسر الشغور به قتل‌عام هولناک شهروندان دست زدند.»

با این حال دیدبان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است و با استفاده از منابع محلی گزارش‌هایی از جنگ فرسایشی سوریه را منتشر می‌کند، درباره ادعای «قتل‌عام» گفته «تنها حامیان دولت بازداشت شده‌اند و تا این لحظه هیچ منبعی تأیید نکرده که آنها [پیکارجویان] کسی را کشته‌اند.»

رامی عبدالرحمان، بنیان‌گذار این گروه مدافع حقوق بشر گفته «اگر ما می‌دانستیم که مردم به دست آنها کشته شدند، حتماً گزارش می‌‌کردیم.»

درگیری‌های شدید در استان ادلب

همچنین به گفته او تا کنون هیچ زن یا کودکی نیز دستگیر نشده است.

بنابر این گزارش همچنان درگیری‌های سنگینی در جنوب شهر جسر الشغور در جریان است و دست‌کم ۲۷ تن در پی عملیان جت‌های ارتش سوریه کشته شدند. افراد کشته شده عمدتاً پیکارجویان مخالف دولت بودند. خبرگزاری آسوشیتدپرسس می‌گوید ۲۰ تن از این افراد از اعضای گروه‌های اسلامگرای شورشی بودند.

در حال حاضر با حمله شورشیان به مواضع نیروهای دولتی، جبهه اصلی جنگ به دشت‌های وسیع کشاورزی در سه کیلومتری جنوب این شهر کشیده شده است.

درگیری‌ها بر سر تصرف جسر الشغور از چهار روز پیش، چهارشنبه آغاز شده بود که به عقب‌نشینی نیروهای دولتی انجامید. اگرچه آنگونه که تلویزیون دولتی سوریه می‌گوید، دولت عملیات گسترده‌ای را برای عقب‌راندن شورشیان آغاز کرده که در یک مورد با حمله هواپیماهای جنگی، ارتش توانسته یک کاروان از خودروهای پیکاجویان را بمباران کند.

جسر الشغور در نزدیکی مرز ترکیه و در استان ادلب قرار دارد، جایی که چندی پیش جنگجویان جبهه النصره توانسته بودند، مرکز آن یعنی شهر ادلب را تصرف کنند.

تشکیل «ارتش فتح»

پیشروی‌های اخیر در استان ادلب، زمینه‌‌ساز اتحاد پاره‌ای از گروه‌های پیکارجو اسلام‌گرا شده که اکنون زیر نام«ارتش فتح» گردهم آمده‌اند. ارتشی که از به هم پیوست گروه‌هایی همچون جبهه النصره، جنبش احرار الشام و جند الاقصی سازمان یافته‌ است.

نام ارتش فتح اشاره‌ای است به عزم این اتحاد تازه تأسیس برای فتح کامل استان ادلب.

پس از سقوط شهر ادلب، دولت سوریه ترکیه را متهم به حمایت از شورشیان کرد. استانبول اما این اتهامات را تکذیب می‌کند.

بیشتر بخوانید: پیشروی «جبهه النصره» در استان ادلب در پی تشکیل «ارتش فتح»

Share