Share

در پی زلزله روز شنبه ۲۵ آوریل/ پنجم اردیبهشت نپال و پس‌لرزه‌های متعدد آن، افزون بر کشته شدن بیش از چهار هزار نفر و زخمی شدن دست‌کم شش هزار و ۵۰۰ نفر، چندین اثر فرهنگی، معبد و زیارتگاه تاریخی این کشور نیز آسیب دیده است.

در زمین‌لرزه ۲۵ آوریل نپال بیش از چهار هزار نفر کشته شدند و آثار فرهنگی و زیارتگاه‌های تاریخی ویران شدند.

در زمین‌لرزه ۲۵ آوریل نپال، بیش از چهار هزار نفر کشته و آثار فرهنگی و زیارتگاه‌های تاریخی ویران شدند.

به گزارش روزنامه لوموند فرانسه، آثاری که به‌طور جدی آسیب دیده‌اند جزو میراث فرهنگی جهانی سازمان یونسکو به‌ شمار می‌رفتند.

نپال نسبت به جمعیت خود بالاترین درصد پیروان هندوئیسم را دارد و معبدهای تاریخی این آیین در این کشور متمرکز است. کاتماندو، بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور نپال، دروازه‌ گردشگری این کشور به‌شمار می‌رود و قلب اقتصادی آن است. تاریخ غنی این شهر به حدود دو هزار سال قبل برمی‌گردد و آثار تاریخی مذاهب هندو و بودایی در آن به فراوانی دیده می‌شوند.

معبد ترایلوکیا موهان نارایان

این معبد سه‌گانه در سال ۱۶۸۰ و تحت سلطنت پریتویبندرا مالا ساخته شد. معبد ترایلوکیا موهان نارایان در میدان دوربار کاتماندو، پایتخت نپال قرار دارد و در زلزله سال ۱۹۳۴ نیز آسیب دید اما بعد بازسازی شد. تصاویر جدید این معبد پس از زلزله روز جمعه غیرقابل باور است:

قبل از زلزله

Trailokya-Mohan-Narayan-1

بعد از زلزله

Trailokya-Mohan-Narayan-2

این بنا به نارایان شاه (ویشنو) تقدیم شده است. نارایان شاه در سال ۱۷۶۸ نپال را یکپارچه کرد.

قبل از زلزله

Trailokya-Mohan-Narayan-3

بعد از زلزله

Trailokya-Mohan-Narayan-4

گادی بایتاک

این بنا در سال ۱۹۰۸ ساخته شد، با سبک اروپایی که با بناهای با سبک نپالی در میدان دوربار متفاوت است. به‌ نظر می‌رسد گادی بایتاک تا حدودی سالم مانده باشد:

قبل از زلزله

Gaddi-Baithak

بعد از زلزله

Gaddi-Baithak-2

معبد ماجو دِوال

این معبد در سال ۱۶۹۰ ساخته شده و به «شیوا»، یکی از بلند پایه‌ترین ایزدان آیین هندو اختصاص یافته است. در آیین هندو «شیوا» خدای آفریننده، نگهدار آسمان و زمین، نابودکننده اهریمنان و بخشاینده گناهان است.

این معبد با ۹ سطح پلکان، مکان برجسته میدان دوربار و یکی از نقاط اصلی دیدارها در پایتخت نپال است:

قبل از زلزله

Maju-Deval

بعد از زلزله

Maju-Deval-2

خانه کوماری

خانه کوماری گار، که ورودی آن به روی میدان دوربار باز می‌شود، به‌نظر می‌رسد در زلزله اخیر مقاومت کرده است. این خانه تقدیم به «کوماری»، الهه زندگی در آیین هندو شده است. این معبد بودایی – هندویی که در سال ۱۷۵۷ ساخته شده، به‌ دلیل کنده‌کاری‌های چوبی خیره‌کننده خدایان و نمادهای خود بسیار مشهور است. این معبد در سال ۱۹۶۶ بازسازی شد.

قبل از زلزله

Kumari

بعد از زلزله

Kumari2

برج داراهارا

داراهارا یا برج بیمسن، در سال ۱۸۳۲ به دستور نخست وزیر وقت، بیمسن تاپا ساخته شد. این برج بیش از ۶۰ متر ارتفاع داشت با ۲۱۳ پله که در زلزله اخیر کاملاً ویران شد.

این برج در زلزله ۱۹۳۴ نیز ویران شد و در سال ۱۹۳۶ بازسازی شد. برج داراهارا در سال ۲۰۰۵ به روی مردم گشوده شد:

قبل از زلزله

Dharahara

بعد از زلزله

Dharahara-2

زلزله نپال همچنان قربانی می‌گیرد. بر اساس برآورد دفتر کودکان سازمان ملل، وابسته به سازمان یونیسف، یک میلیون کودک بر اثر این زلزله آواره شده‌اند. همچنین مردم به آب سالم و امکانات بهداشتی دسترسی ندارند و شیوع بیماری‌های واگیر نیز رو به افزایش است.

زمین‌لرزه روز شنبه ۲۵ آوریل، ۷.۹ درجه در مقیاس ریشتر بود.

Share