Share

با کلنگ زدن طرح‌‌های گردشگری و آغاز طرح‌های عمرانی در جزیره حفاظت شده آشوراده در دریای خزر، تشکل‌های مردمی نسبت به واگذاری این منطقه حفاظت شده به بخش خصوصی به شدت اعتراض کرده‌‌اند.

Ashuradeh-2015

ستاد مردمی نجات جزیره آشوراده به معاون اول دولت روحانی اعتراض کرده است

«ستاد مردمی نجات آشوراده»، متشکل از فعالان و تشکل‌های زیست‌محیطی مخالف واگذاری جزیره آشوراده، در نامه‌ای به اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، نسبت به پیامدهای انجام طرح‌های گردشگری بر خلاف ضوابط زیست‌محیطی هشدار داده‌اند.

جزیره آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر است. پناهگاه حیات وحش میانکاله در جزیره آشوراده یکی ازمهم‌ترین زیستگاه‌های کشور است که در سال ۱۳۵۴به عنوان یکی از مناطق ۴ گانه حفاظتی در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست کشور قرار گرفت.

به دلیل موقعیت ویژه توپوگرافی و اهمیت بسیار بالای اکولوژیکی تالاب این جزیره در کنوانسیون جهانی رامسر و همچنین در فهرست ذخیره‌گاه‌های زیست کره سازمان یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

ماجرای واگذاری جزیره آشوراده به بخش خصوصی از سال ۱۳۸۴ آغاز شد. در آخرین روزهای دولت هشتم حدود ۳۸۰ هکتار از منطقه آشوراده که در پناهگاه حیات وحش میانکاله واقع شده است در قالب طرح گردشگری در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت. اما با تلاش‌های سازمان حفاظت محیط زیست سند واگذاری باطل شد و مدیریت عرصه مذکور مجدداً به سازمان حفاظت محیط زیست بازگشت.

«ستاد مردمی نجات آشوراده» در نامه اعتراضی خود به جهانگیری گفته است با آغاز به کار دولت حسن روحانی زمزمه‌های واگذاری این جزیره به بخش خصوصی و تبدیل این جزیره به منطقه گردشگری از سوی معاون اول رئیس جمهور و برخی دیگر از اعضای هیأت دولت شنیده شد.

Ashuradeh tourism plan

واگذاری بخش وسیعی از این منطقه حفاظت شده به طرح گردشگری مورد اعتراض گسترده فعالان محیط زیست است

امضاء تفاهم‌نامه بین سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای تبدیل ۲۸۰ هکتار از منطقه یاد شده به منطقه گردشگری، اعتراض گسترده حدود ۲۰۰ تشکل مردم‌نهاد حامی محیط زیست را در پی داشت اما به‌گفته «ستاد مردمی نجات آشوراده» از آن‌جا که این تشکل‌ها جواب قانع‌کننده‌‌ای از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت نکردند با نامه‌نگاری به قوای مقننه و قضائیه و تشکیل پرونده در هر دو قوه، پیگیری‌های مدنی و حقوقی خود را ادامه خواهند داد.

بیشتر بخوانید: دردسرهای موافقتنامه گردشگری در آشوراده برای سازمان محیط زیست

این ستاد مردمی اظهارات اخیر استاندار گلستان در مورد کلنگ زدن طرح‌های گردشگری در این جزیره و آغاز طرح‌های عمرانی را تعجب برانگیز دانسته است. به گفته این ستاد، منابع‌ آگاه نیز تأیید کرده‌اند که احتمال انجام این عملیات گسترده در روزهای آتی بسیار زیاد است.

«ستاد مردمی نجات آشوراده» با استناد به قوانین حفاظت و بهسازی محیط زیست، الحاق ایران به  کنوانسیون حفظ تنوع زیستی، کنوانسیون مهار بیابان‌زایی و همچنین با ارجاع به نظر «اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت» یا IUCN به دولت هشدار داده است که جزیره آشوراده جزو مناطق حفاظت شده است (زون نوع ۲) است و به هیچ وجه امکان تبدیل آن به منطقه گردشگری وجود ندارد.

در همین زمینه

ابهام در سرنوشت واگذاری آشوراده به بخش گردشگری

شکایت از سازمان محیط زیست به دلیل واگذاری آشوراده به فعالیت‌‌های گردشگری

آشوراده در تنگنای بیم و هراس

طرح خصوصی‌سازی جزیره آشوراده

اعتراض تشکل‌های زیست محیطی علیه جعل امضا در یک بیانیه

Share