Share

کیوان مرادیان، مدیر پیشین صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران به فساد ۲۳ میلیارد تومانی متهم شده است.

majles2

روزنامه شرق‌، امروز دوشنبه ۱۴ اردیبهشت خبر داده که مرادیان که در دوره محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین در این سمت قرار داشت پس از انتخابات سال ۱۳۹۲ و با تصمیم رضا فرجی دانا، وزیر وقت علوم از کار برکنار شد.

با این حال ۱۲۵ نماینده مجلس هنگامی که متوجه شدند فرجی دانا تصمیم دارد کیوان مرادیان را برکنار کند به او نامه نوشتند و از این مدیر حمایت کردند.

حالا مشخص شده مدیری که ۱۲۵ نماینده مجلس او را «توانمند، دلسوز و پاک» نامیده بودند و دوره فعالیت او را در صندوق رفاه دانشجویان «مورد تحسین» دانسته بودند، «پاک و تحسین‌برانگیز» نبوده و با اتهام فساد مالی روبه‌روست.

شرق می‌گوید افزون بر پرونده‌های بورسیه‌های غیرقانونی، تصمیم رضا فرجی دانا برای برکناری مرادیان در استیضاح او بی‌تأثیر نبوده است.

در پی چند هفته جنجال و تنش میان موافقان و مخالفان دولت، جلسه استیضاح رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران روز چهارشنبه ۲۹ مرداد سال گذشته بدون حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران برگزار شد و مجلس به او رأی اعتماد نداد.

بیشتر بخوانید:‌ مجلس ایران به وزیر علوم رأی اعتماد نداد

بر پایه این گزارش پرونده فساد مالی کیوان مرادیان که پیش‌تر رئیس اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل بوده با دستور صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در حال رسیدگی است.

به گفته حامد قادرمرزی، نایب‌رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس «فساد صورت گرفته در وزارت علوم مصداق عدم رعایت بیت‌المال به‌شمار آمده و در آن هیچ صیانتی از حقوق دانشجو صورت نگرفته است.»

محمود احمدی‌نژاد دولت خود را «پاک‌ دست‌ترین» دولت ایران می‌دانست اما در سال‌های گذشته ده‌ها پرونده از فساد‌های مالی چند هزار میلیاردتومانی در دوره وی فاش شده است.

گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل نشان می‌دهد که ایران در سال ۲۰۱۴ در میان ۱۷۵ کشور در رتبه ۱۳۶ «شاخص جهانی احساس فساد» قرار گرفته است.

تحلیلگران بر این باور هستند که «فساد سیستماتیک» در ایران همه نهاها و ارگان‌ها را درگیر خود کرده و قابل علاج نیست.

Share