Share

با نزدیکى زمان برگزارى دادگاه آرش صادقى و همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی، وکلاى این دو  هنوز امکان مطالعه پرونده آن‌ها را پیدا نکرده‌اند.

Arash Sadeghi- golrokh

آرش صادقی و همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی ١۶ اردیبهشت توسط قاضی صلواتی در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران محاکمه می‌شوند. این درحالی است که امیر رئیسیان وکیل آن‌ها، تاکنون موفق به مطالعه پرونده آن‌ها نشده است.

به گزارش ارگان خبرى مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، وکیل این زوج چندین مرتبه جهت مطالعه پرونده نزد قاضی صلواتی رفته، اما هر بار قاضی صلواتی از ارائه پرونده به ایشان خودداری کرده است. تارنمای هرانا به نقل از یک منبع آگاه در این مورد نوشته است: «دلیل این تأخیر مشخص نیست و نگرانى این است که قصد دارند کسى از محتواى پرونده مطلع نشود و شاید قصد دارند حکم سنگین صادر کنند.»
پیش‌تر قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران از پیمان حاج محمودعطار بابت به عهده گرفتن وکالت آرش صادقی شکایت کرده بود که نهایتاً منجر به عزل او شد.

بیشتر بخوانید: بازداشت پنج فعال مدنی و سیاسی در ایران

آرش صادقی بعد از سپری کردن حدود ۱۸ ماه انفرادی که با اعتصاب غذای او در بند ۲۰۹ زندان اوین همراه بود، بیستم مهر ۹۲ از زندان آزاد شد. او بار دیگر در روز شنبه ۱۵ شهریور ۹۳ در محل کارش توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد و در همان روز همسر او گلرخ ابراهیمی ایرایی به همراه چند تن از دوستان آن‌ها نیز بازداشت شدند. گلرخ ابراهیمی ایرایی بعد از بیست روز با قید وثیقه‌ هشتاد میلیون تومانی آزاد شد و آرش صادقی نیز پس از شش ماه در اسفند ١٣٩٣ با تودیع قرار وثیقه ششصد میلیون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شد.

بیشتر بخوانید: دوران زندان آرش صادقی، از زبان خودش

آرش صادقی قرار است شانزدهم اردیبهشت‌ماه، به اتهام اجتماع و تبانی، اهانت به بنیان‌گذار انقلاب و تبلیغ علیه نظام در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب محاکمه شود. همچنین همسر او نیز با اتهام‌های اهانت به مقدسات و تبلیغ علیه نظام مواجه است.

در همین زمینه: افزایش فشار‌ها بر آرش صادقی برای اعتراف و مصاحبه تلویزیونی

به اعتقاد فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر، به سبب مداخله و نفوذ نهادهای امنیتی، اصول یک دادرسی عادلانه در شعبه‌های ۱۵، ۲۶ و ۲۸ دادگاه انقلاب رعایت نمی‌شود. با وجود این انتقادات، زندانیان سیاسی اغلب در این شعب محاکمه می‌شوند.

Share