Share

دولت کنونی یمن در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل از جامعه جهانی خواست تا برای جلوگیری از پیشروی شیعیان حوثی، نیروی نظامی زمینی به این کشور بفرستد.

بر اساس آمار سازمان ملل، از آغاز عملیات ائتلاف عربی در یمن، یک‌هزار و ۲۰۰ نفر کشته و دست‌کم ۳۰۰ هزار نفر آواره شده‌اند.

بر اساس آمار سازمان ملل، از آغاز عملیات ائتلاف عربی در یمن، یک‌هزار و ۲۰۰ نفر کشته و دست‌کم ۳۰۰ هزار نفر آواره شده‌اند.

به‌گزارش آسوشیتدپرس، خالد یمنی، سفیر یمن در سازمان ملل در نامه خود به شورای امنیت نوشته است: «ما جامعه جهانی را فرامی‌خوانیم به سرعت با نیروهای زمینی برای نجات یمن، به‌ویژه نجات شهرهای عدن و تعز، وارد عمل شوند.»

شیعیان حوثی مورد حمایت ایران بخش‌های بزرگی از خاک یمن را در اختیار دارند و پیشروی‌های آن‌ها موجب شده تا عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور این کشور به عربستان بگریزد.

درخواست سفیر یمن از شورای امنیت در حالی صورت می‌گیرد که ائتلاف کشورهای عربی به رهبری عربستان همچنان به حملات خود به خاک یمن ادامه می‌دهند و روز یکشنبه گذشته اعلام شد که گروهی از نیروهای زمینی این ائتلاف در عدن مستقر شده‌اند.

بیشتر بخوانید: یمن: نیروهای نظامی ائتلاف عربی در عدن مستقر شده‌اند

نیروهای شیعیان حوثی و طرفداران علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن تلاش دارند تا بندر عدن را به‌طور کامل در اختیار گیرند. به‌گفته سفیر یمن در سازمان ملل «شبه‌نظامیان هر چیزی را که در عدن حرکت کند هدف خود قرار می‌دهند» و سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر از «این نقض وحشیانه قانون در برابر مردم بی‌دفاع سند جمع‌آوری می‌کنند.»

روز چهارشنبه (۶ مه/۱۶ اردیبهشت) ده‌ها غیرنظامی برای فرار از درگیری‌های نظامی به دریا گریختند اما در آن‌جا هدف نارنجک‌ها قرار گرفته و کشته شدند. یک مقام پزشکی در عدن گفت ۳۲ کشته و ۶۷ زخمی به بیمارستان‌های شهر منتقل شدند. مقام‌های مسئول شیعیان حوثی را مسئول این کشتار می‌دانند.

بر اساس آمار سازمان ملل، از آغاز عملیات ائتلاف عربی در یمن، یک‌هزار و ۲۰۰ نفر کشته و دست‌کم ۳۰۰ هزار نفر به دلیل ترس از خشونت‌ها گریخته و آواره شده‌اند.

Share