Share

تقریباً هر ماه چند خبر از کشتار حیوانات در ایران منتشر می‌شود. این بار یک کفتار ماده در اطراف شهرستان رامهرمز توسط فردی با اسلحه شکاری ساچمه‌زنی مورد هدف قرار می‌گیرد و با خودرو در مسافتی طولانی روی زمین کشیده می‌شود.

heivanat-kaftar

به گزارش دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران، این رویداد چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت رخ داده و فردی از اهالی یکی از روستاهای اطراف رامهرمز عامل آن بوده است.

بنا به این گزارش این فرد پس از شلیک با تفنگ ساچمه‌زن و زخمی کردن کفتار و حیوان مجروح را به‌وسیله یک طناب به پشت خودروی سمند خود بسته و فاصله محل شلیک تا روستا کفتار را به روی زمین می‌کشد.

راننده خودرو پس از ورود به روستا در نقطه‌ای توقف می‌کند و یکی از اهالی از صحنه زجر کشیدن کفتار مجروح که هدف گلوله قرار گرفته و مسافتی طولانی با خودرو بر روی زمین کشیده است، فیلمبرداری می‌کند.

به‌گفته آقاشیرمحمدی، رئیس اداره محیط زیست رامهرمز، با مطلع شدن این اداره و اعزام محیط‌بانان به محل حادثه، عامل این اقدام که متوجه حضور محیط‌بانان شده بود کفتار را از خودرو جدا کرده و از محل متواری می‌شود.

رئیس اداره محیط زیست رامهرمز گفت: «کفتار مجروح توسط محیط‌بانان به مرکز شهرستان منتقل و پس از ضدعفونی کردن زخم‌ها و اقدامات اولیه، به دانشکده دامپزشکی اهواز برده می شود اما به دلیل تعداد زیاد ساچمه‌های شلیک‌شده بر بدن کفتار و همچنین روی زمین کشیدن او به‌وسیله خودرو، تاندون‌ها و بافت دست‌ها در ناحیه مچ و آرنج، و پوست و بافت شکم و پهلوی حیوان کاملاً سوخته و از بین رفته بود.

با وجود مقاومت کفتار ماده در برابر مرگ سرانجام این حیوان پس از گذشت چهار روز به دلیل انتشار عفونت و شدت جراحات وارده، جان می‌بازد.

آقاشیرمحمدی گفت عامل این اقدام شناسایی شده و به‌زودی توسط نیروهای انتظامی بازداشت و به دادگاه معرفی می‌شود.

دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست معتقد است که در حال حاضر دو نوع تهدید نرم و سخت حیات وحش در ایران را در معرض خطر قرار می‌دهد. «تهدیدات نرم» شامل تخریب زیستگاه و مسائل اقلیمی که شرایط زیست حیوانات را متأثر کرده؛ و «تهدیدات سخت» که در کوتاه‌مدت عواقب خود را برجای می‌گذارند شامل تصادفات جاده‌ای، کشتار، شکار، نگهداری حیوانات، صید، زنده‌گیری و انتقال حیوانات به سیرک، باغ‌وحش باغ پرندگان و حتی قاچاق به خارج از کشور.

Share