Share

کارخانه «اکریل تاب» در خلیل‌شهر شهرستان بهشهر تعطیل شد و ۱۰۰ کارگر که همگی آن‌ها زن بودند بیکار شدند.

Kargar-zan

به‌گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) کارخانه «اکریل تاب» در استان مازندران انواع نخ کاموا تولید می‌کرد، و به‌گفته کارگران اردیبهشت ماه سال جاری تعطیلی آن اعلام شد.

۱۰۰ کارگر زنی که بیکار شده‌اند مدت طولانی در این کارخانه کار می‌کردند و برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی شده‌اند.

کارفرمای کارخانه «اکریل تاب» گفته است «کمبود منابع مالی» و «ناتوانی در رقابت با کالاهای مشابه خارجی» دلیل تعطیلی آن است.

به‌رغم آن‌که دولت از بهبود شاخص‌های اقتصادی می‌گوید، وضعیت تولید در ایران همچنان نامساعد است  و همچنان خبرهایی از تعطیلی کارخانه‌های بزرگ و کوچک صنعتی و تولیدی منتشر می‌شود.

گفته می‌شود نوسانات ارزی، تحریم‌ها و عدم پرداخت یارانه تولید که پس از اجرایی شدن فاز اول هدفمندی یارانه‌ها به وقوع پیوست مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی را تا تعطیلی و ورشکستگی بسیاری از آنان پیش برده است. برخی نیز مدیریت غلط حاکم بر سیاست‌های اقتصادی را دلیل چنین مشکلاتی می‌دانند.

زنان کارگر، افزون بر این که مشاغل کم‌درآمد و پرزحمت با ساعات کار طولانی و غیرقانونی در اختیار دارند و در شرایط کار مساوی با مردان دستمزد کمتری دریافت می‌کنند، در صف اول اخراج‌ها نیز قرار دارند.

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران فروردین‌ماه سال جاری گفته بود نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان شده است.

مرکز آمار ایران در گزارشی که پاییز سال ۹۳ خورشیدی منتشر کرده بود نوشت که در یک سال منتهی به پاییز ۱۳۹۳ بیش از ۵۵۳ هزار نفر از زنان از چرخه فعالیت‌های اقتصادی خارج شده‌اند. تعداد این زنان از چهار میلیون و ۳۰۲ هزار نفر در تابستان ۱۳۹۲ به سه میلیون و ۷۴۹ هزار نفر در تابستان ۱۳۹۳ کاهش پیدا کرده است.

Share