Share

صادق زیباکلام، در نامه سرگشاده خود به حسن روحانی از «توپخانه سنگین آمریکاستیزان» در محافل حکومتی ایران نوشته و به روحانی گفته است به هیچ طریقی نمی‌تواند موافقت آن‌ها را نسبت به رسیدن به توافق هسته‌ای با آمریکا جلب نماید، از این رو رفراندوم در این‌باره را پیشنهاد داده است.

صادق زیباکلام در نامه خود به حسن روحانی گفته است مشکل «آمریکاستیزان» توافق هسته‌ای نیست.

صادق زیباکلام در نامه خود به حسن روحانی گفته است مشکل «آمریکاستیزان» توافق هسته‌ای نیست.

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صادق زیباکلام، عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و از چهره‌های سیاسی ایران در این نامه از مخالفت‌های «آمریکاستیزان» با توافق هسته‌ای بلافاصله پس از مذاکرات لوزان نوشته و گفته است هر روز به بهانه‌ای توافق اولیه را مورد حمله قرار داده‌اند.

مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در لوزان سوئیس، روز پنج‌شنبه ۱۳ فروردین‌ماه با صدور بیانیه مشترکی پایان یافت و اعلام شد که ایران و گروه ۱+۵ بر سر چارچوب کلی تفاهم‌نامه‌ای توافق کرده‌اند.

بر اساس تفاهم‌نامه لوزان ایران متعهد شده ۹۵ درصد از توان هسته‌ایش را کاهش بدهد و فعالیت سایت فردو را متوقف کند. طرف غربی گفته است ایران تعداد ۱۰۰۰ سانتریفوژ IR-2 خود را نیز برخواهد چید و نباید از سانتریفیوژهای پیشرفته خود استفاده کند. همچنین تحقیق و توسعه ایران روی سانتریفیوژهای پیشرفته باید طبق پارامترها و برنامه مورد توافق با ۱+۵ باشد. بازرسی از تأسیسات هسته‌ای و مشکوک ایران نیز بر اساس پروتکل الحاقی که ایران وعده داده آن را اجرا خواهد کرد، انجام خواهد شد.

نیروهای مخالف مذاکرات در درون حکومت، با استناد به موارد فوق این توافق اولیه را عقب‌نشینی از مواضع هسته‌ای ایران می‌دانند.

صادق زیباکلام در نامه خود به حسن روحانی گفته است مشکل این مخالفان توافق هسته‌ای نیست. او این عده را خطاب قرار داده و نوشته است: «اگر غربی‌ها در یکی از محضرهای لوزان سند منگوله‌دار شش‌دانگ مملکت سوئیس را هم به نام ما می‌زدند، شما باز یک ایراد و نقص دیگری پیدا می‌کردید؛ چرا که برای شما نه حل مناقشه هسته‌ای که ۱۲ سال است مملکت را فلج کرده خیلی اهمیتی دارد و نه چندان به دنبال پاسخ این پرسش هستید که هسته‌ای علی‌رغم هزینه‌های کمرشکن مستقیم و غیرمستقیم آن برای کشور، چه گلی بر سر پیشرفت و ترقی مملکت زده است؟ دغدغه شما به خطر افتادن تجارت آمریکاستیزی‌تان است که لاجرم توافق هسته‌ای در پی خواهد داشت.»

زیباکلام «آمریکاستیزان» را خطاب قرار داده و نوشته است: «دغدغه شما به خطر افتادن تجارت آمریکاستیزی‌تان است که لاجرم توافق هسته‌ای در پی خواهد داشت.»

زیباکلام «آمریکاستیزان» را خطاب قرار داده و نوشته است: «دغدغه شما به خطر افتادن تجارت آمریکاستیزی‌تان است که لاجرم توافق هسته‌ای در پی خواهد داشت.»

او در فروردین‌ماه سال جاری نیز در نامه‌ای خطاب به حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان و از نیروهای مخالف مذاکرات هسته‌ای، نوشته بود: «ﻫﻤﻪ ﺩﻟﺨﻮﺭﯼ ﺷﻤﺎ ﺍﺯ ﺗﻮﺍﻓﻖ ﻫﺴﺘﻪ‌ﺍی ﺁن است ﮐﻪ ﺑﺨﺸﯽ ﺍﺯ ﻓﺮﺵ ﻏﺮﺏ‌ﺳﺘﯿﺰﯼ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﺩ ﺍﺯ ﺯﯾﺮ ﭘﺎﻫﺎﯾﺘﺎﻥ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﻣﯽ‌ﮐﺸﺪ.»

زیباکلام در نامه به روحانی چنین نیروهایی را کسانی می‌داند که «ظرف نزدیک به شش سالی که سکان مذاکرات هسته‌ای را در دست داشتند نه توانسته بودند نیم میلی‌متر مذاکرات را به جلو ببرند، نه حتی یک بار وظیفه خود دانسته بودند که مردم را در جریان مذاکرات بگذارند و بالاتر از همه به بهانه امنیتی‌بودن موضوع اجازه کمترین اظهارنظر در خصوص هسته‌ای را نداده بودند.»

او در پایان با خطاب قراردادن رئیس‌جمهور ایران ضمن بیان این‌که «دولت فخیمه شما هرگز موفق نخواهد شد به هیچ طریقی موافقت آمریکاستیزان را نسبت به رسیدن به توافق هسته‌ای با آمریکا جلب نماید»، به روحانی گفته است چاره پیشبرد توافق هسته‌ای، «نه در ادامه تلاش‌های بی‌حاصل به‌منظور همراه‌ساختن آمریکا‌ستیزان است» بلکه «راه‌حل در مراجعه به مردم و افکار عمومی یا همان رفراندوم است».

به‌گفته او رجوع به همه‌پرسی بر اساس اصل ۵۹ قانون اساسی ایران عملی است.

در اصل ۵۹ قانون اساسی آمده است: «در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. درخواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.»

صادق زیباکلام پیش از این نیز در فروردین‌ماه نامه‌ای به حسن روحانی نوشته بود و گفته بود که ۱۲ سال است برنامه هسته‌ای ایران را در هاله‌ای از قداست پوشانده و حقایق آن را از مردم دریغ کرده‌اند.

او در آذرماه سال گذشته در یک همایش بی سابقه در ۱۰ سال گذشته درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی که مخالفان برنامه هسته‌ای در آن شرکت داشتند گفته بود موضوع هسته‌ای بیشتر از جنگ هشت ساله ایران با عراق به کشور ضربه زده است.

او همچنین گفته بود: «من بار‌ها از اصولگرایان پرسیدم حداقل یکی از این ۲۵۰ صنعتی که هسته‌ای به‌وجود می‌آورد بگویید. هیچ پیشرفت و نوآوری علمی در رابطه با مسئله هسته‌ای نه تنها در ایران بلکه در هیچ کشوری وجود ندارد.»

ایران و کشورهای گروه ۵+۱ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین به همراه آلمان بر پایه ضرب‌الاجل از پیش تعیین شده تا ۱۰ تیر ۱۳۹۴ فرصت دارند که به توافق دست پیدا کنند.

Share