Share

پیکارجویان اسلامگرا، با عقب‌نشینی ارتش سوریه استان ادلب را به طور کامل تصرف کردند.

al-Nosra2

ائتلاف ارتش فتح پس از پیشروی در استان ادلب تشکیل شد

نیروی ائتلافی پیکارجویان با کنترل «اریحا» آخرین شهر تحت کنترل دولت در شمال غربی استان ادلب، موفق به تصرف تمام استان ادلب شدند. با تصرف این استان، دولت سوریه اکنون کمتر از یک‌سوم خاک این کشور را در دست دارد.

از سوی شاهدان نقل می‌شود این پیشروی پس از عقب‌نشینی نیروهای دولتی از این شهر رخ داد.

ائتلاف پیکارجویان اسلامگر در سوریه با نام «ارتش فتح »شناخته می‌شود. ارتش فتح شامل بسیاری از گروه‌ها از جمله جبهه النصره، جنبش احرار الشام و جند الاقصی است. نکته اصلی درباره این گروه عدم بیعت با گروه دولت اسلامی (داعش) است.

هادی عبدالله، فعال سوری در گزارش خود از اریحا به الجزیره گفت که ده‌ها تن از سربازان ارتش سوریه در این درگیری کشته شدند.

او اضافه کرد ارتش فتح با حمله به دست‌کم سه تانک زرهی دولت سوریه، باعث فرار بسیاری از سربازان شد. سربازان به خارج از استان ادلب فرار کردند و در نهایت این استان با خسارات و ویرانی فراوان به بارآمده به دست این گروه افتاد.

فرار مردم از شهر اریحا

تصرف کامل استان ادلب در حالی اتفاق افتاد که در هفته گذشته ارتش فتح پس از چند روز درگیری شدید، کنترل بزرگترین پایگاه نظامی این استان را در اختیار گرفتند.

دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن، در گزارش جمعه ۲۹مه، اعلام کرد درگیری‌های اخیر در ادلب یکی از خونبارترین درگیری‌ها از زمان جنگ داخلی در سوریه بوده است.

به گزارش این گروه، بسیاری از خانواده‌ها در ادلب و به خصوص در اریحا از ترس واکنش دولت به از دست دادن این شهر، آنجا را ترک کرده‌اند.

پیشتر دولت سوریه بارها به استفاده از بمب‌های بشکه‌ای و به کارگیری مواد شیمیایی از قبیل کلر در ادلب متهم شده بود.

استان ادلب هم مرز ترکیه است و به لحاظ ژئوپولیتیک منطقه‌ای بسیار استراتژیک به حساب می‌آید.

مرکز این استان، شهر ادلب هفته گذشته به دست ارتش فتح افتاده بود. شهر ادلب در شرق شهر «رقه»، مرکز خلافت داعش در سوریه محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: ائتلاف اسلامگرایان کنترل کامل ادلب را تقریباً به دست گرفت

Share