Share

شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری می‌گوید خشونت علیه زنان در ایران وضعیت «فوق‌العاده نگران‌کننده‌ای» دارد.

zanan khoshounat

مولاوردی در گفت‌وگو با روزنامه شهروند افزوده که خشونت علیه زنان ایرانی «جدی» است.

به گفته این مقام دولتی، آمارهای نیروی انتظامی و پزشکی قانونی نشان می‌دهد که خشونت نه‌تنها علیه زنان بلکه خشونت در ایران رو به افزایش است.

مولاوردی همچنین گفته که در ایران ۱۲ میلیون نفر دارای «اختلال روانی» هستند و در هر ساعت هزار نفر «استعداد خودکشی» دارند.

در آخرین آماری که سازمان پزشکی قانونی ایران درباره‌ میزان خودکشی منتشر کرده، در ۹ ماه نخست سال ۹۲ روزانه بیش از ۱۱ نفر به زندگی خود پایان داده‌اند. یعنی ۳۱۲۵ نفر تنها در ۹ ماه که از این آمار ۹۸۲ نفر زن بوده و ۲۱۴۳ نفر مرد بوده‌اند.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری این آمار را «نگران‌کننده» دانسته و افزوده: «خیلی‌ها هنوز نمی‌خواهند بپذیرند که در جامعه ما خشونت وجود دارد و این پاک کردن صورت مسأله است.»

مولاوردی «آموزش زیربنایی در دوران کودکی و مدرسه، گنجاندن موضوعاتی مانند تساهل و مدارا در متون درسی و تصویب مجازات‌های جدید در خصوص خشونت علیه زنان» را از جمله راهکارهای کاهش خشونت در ایران اعلام کرده است.

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز سال گذشته گفته بود که جامعه ایران به سوی خشونت پیش می‌رود و باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

به گفته او، افزایش خشونت در ایران «مشکل فرهنگی و روانی» است.

وزیر بهداشت نخستین راه کاهش خشونت را «آموزش حرف زدن با هم» دانست و ادامه داد: «باید برای تعاملات شفاهی تمرین کنیم؛ از خانه تا مدرسه و جامعه، رسانه‌ها در این‌زمینه مسئولیت سنگینی دارند.»

Share