Share

در دور روز چهارشنبه و پنج‌شنبه ۲۰ و ۲۱ خردادماه، دست‌کم ۱۸ زندانی با جرایم مختلف در کرج، اردبیل، شیراز و قزوین اعدام شده‌اند.

edam

روزنامه ایران گزارش داده است که در روز چهارشنبه ۲۰ خردادماه، ۱۱ متهم به “قتل” در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شده‌اند.

اعدام‌شدگان ۲۵ تا ۵۷ سال سن داشتند و بنا به این گزارش به جرائم خود به‌ویژه “قتل” اعتراف کرده بودند.

این افراد به «قصاص نفس» محکوم شده و حکم اعدامشان نیز از سوی دیوان عالی کشور تأیید شده بود. مقامات قضایی و زندان در اعدام آن‌ها حضور داشتند.

همچنین به‌گفته خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) روز چهارشنبه در زندان قزل‌حصار پنج زندانی از جمع محکومان مواد مخدر که در انفرادی زندان قزل‌حصار به‌سر می برند، اعدام شده‌اند.

نام یکی از اعدام‌شدگان رضا کارگری اعلام شده است.

یک متهم جرائم مواد مخدر نیز روز پنج‌شنبه ۲۱ خردادماه در زندان مرکزی اردبیل به دار آویخته شده است.

روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان اردبیل گفته است جرم او نگهداری ۱۶۲ گرم و ۹۵ سانتی‌گرم هروئین بود. نام این شخص منتشر نشده است.

روابط عمومی دادگستری کل استان قزوین نیز اعلام کرد مردی که در پی اختلاف در قماربازی به دلیل برد و باخت، دوستش را با چاقو کشته بود، با اجرای حکم قصاص در حضور اولیای دم در زندان مرکزی قزوین به دار آویخته شد.

این فرد «حمیدی ـ ب» معرفی شده و از او به‌عنوان «اراذل و اوباش» نام برده شده است.

بنا به اطلاعیه دادگستری کل استان فارس روز سه‌شنبه ۱۹ خرداد نیز فردی با نام «علی ـ ح» به جرم «تجاوز به عنف» در برابر دیدگان مردم شیراز به دار آویخته شد.

فعالان حقوق بشر می‌گویند روند اجرای احکام اعدام در سراسر کشور سیر صعودی داشته است.

بخشی از این اعدام‌ها علنی و در برابر دیدگان مردم و بقیه اغلب شامل اعدام‌های اعلام نشده‌ای بوده‌ که به‌طور رسمی نیز خبر آن‌ها منتشر نشده‌اند.

ایران، پس از چین بیشترین تعداد اعدام‌ها در میان کشورهای جهان را دارد.

بیشتر بخوانید: ۲۶ زندانی در ایران برای اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند

Share